Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum

Kolporter RSS


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska

Golden retriever

Rasy psów Golden retrieverInne nazwy tej rasy psów: Golden retriever, Yellow Retriever, Golden Flat Coat, Russian Retriever.

 

Golden retriever jest jedną z ras psów, należącą do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących.

 

Historia rasy:  Wśród kynologów do dnia dzisiejszego trwają spory, co do pochodzenia tej rasy psów. Z pewnością jednak jej powstanie można przypisać wysiłkom lorda Tweedmoutha w połowie XIX w.n.e.

Pierwsza, dosyć, „egzotyczna” i mało prawdopodobna teoria wywodzi golden retrievera od dawnych owczarków kaukaskich, tresowanych do cyrku, które w ramach objazdowych występów cyrkowych trafiły w 1885 r. do angielskiego miasta Brighton. Właśnie tam sir Dudley Marjoribanks, przyszły lord Tweedmouth miał odkupić je od cyrku i skrzyżować z bloodhoundami.

Golden retreiver powstał jednak prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania nieistniejącego już obecnie żółtego retreivera gładkowłosego ( flat coated retriever) z seterem irlandzkim i nieistniejącym dziś tweed water spanielem. W owym czasie wielką popularnością cieszyło się na wyspach brytyjskich myślistwo. Szczególnie chętnie polowano zaś na ptactwo, zarówno wodne jak i lądowe. Lord Tweedmouth stworzył więc rasę, by zaspokoić zapotrzebowanie myśliwych na psa, który byłby zdolny aportować postrzałki z lodowato zimnej wody. Golden retreiver okazał się znakomitym aporterem i psem myśliwskim, którego używa się do aportowania dzikiej kaczki oraz ptactwa przybrzeżnego.

Ze względu na szatę golden retreivera początkowo uznawano za retrievera gładkowłosego i dopiero w 1913 r. uznano za osobną rasę psów, zaś do 1920 r. pies ten był znany jako golden flat coat.

Golden retreiever jest psem wszechstronnie uzdolnionym, wykorzystywanym wciąż w polu, do aportowania i czasami tropienia; jako opiekun niewidomych; jako specjalistę w dogoterapii, a z uwagi na doskonały węch - jako psy policyjne (wyszukiwanie narkotyków) oraz ratownicze oraz w konkursach na posłuszeństwo. Ciekawostką jest, że pierwsze trzy psy, którym udało się zdobyć tytuł Championa Posłuszeństwa („Obedience Champion”) amerykańskiej organizacji kynologicznej AKC („American Kennel Club”), były właśnie golden retrieverami.

Zalety użytkowe tej rasy psów, oraz cechy umożliwiające życie w rodzinie, sprawiły, że golden retreiver stał się niemal tak samo popularnym psem towarzyszącym jak labrador.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Fiński lapphund

Rasy psów Fiński lapphundInne nazwy tej rasy psów: Fiński lapphund, lapinkoira, Suomenpystykorva, Suomenlapinkoira

Fiński lapphund jest to jedna z ras psów, zaliczana do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, sekcji północnych psów pasterskich.

 

Historia rasy: Lapończycy od wieków używali psów w typie fińskiego lapphunda jako psów pasterskich do wypasu reniferów i psów stróżujących na Półwyspie Fennoskandzkim oraz na północnych terenach Rosji. Psy te przyczyniły się do wydania w 1945 r. przez Fiński Związek Kynologiczny wzorca rasy. W 1967 r. zmieniono nazwę rasy – lapoński pies pasterski – na lapphund. W latach 70. XX wieku ustalał się typ i obraz rasy, tak więc kilkakrotnie doprecyzowywano wzorzec. W 1993 r. zmieniono nazwę rasy na
fiński lapphund.

Typ rasy ustabilizował się w krótkim czasie; obecnie rasa jest bardzo popularna w całej Finlandii, pełniąc przede wszystkim rolę psa domowego, trzymanego w celach hobbystycznych.

 

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Perro de Presa Canario 

Dog kanaryjski - pies obronny

Inne nazwy tej rasy psów: Dog kanaryjski - Canary Dog, Perro de Presa Canario, Presa Canario, Dogo Canario, Perro Basto, Verdino

 

Historia rasy: Nazwa wyspy kanaryskie (Canary Islands z ang.) nie pochodzi, jak się powszechnie uważa, od "kanarka", lecz od łacińskiego słowa "cane" - pies. Oznacza więc, w dość wolnym tłumaczeniu "psie wyspy". Najważniejszym przedstawicielem miejscowych ras jest Perro de Presa Canario, pochodzący głównie z Gran Canarii i Teneryfy. W XIX w. skrzyżowano miejscową rasę Bardino Majero z buldogami i mastifami. W rezultacie powstał potężny, muskularny pies o grubej kości, używany, ze względu na swoją wrodzoną nieustępliwość i wytrwałość, głównie do walk (walki psów były swojego czasu szeroko rozpowszechnioną rozrywką; odbywały się na otwartej przestrzeni, jak np. w Irlandii, albo na swoistego rodzaju arenach, jak to było na Gran Canarii).
 
Dog kanaryjski pilnował również domostwa i farmy, pomagał zaganiać bydło i przepędzał zdziczałe, bezpańskie psy. Po wprowadzeniu zakazu organizowania walk w 1940 r. i upowszechnieniu się innych ras, szczególnie bardzo popularnego owczarka niemieckiego, rasa w latach 60-tych ubiegłego stulecia prawie zupełnie wyginęła. W latach 70-tych amerykański weterynarz, dr Carl Semencic, doprowadził do wzrostu zainteresowania dogiem kanaryjskim. Znaleziono kilka okazów czystej krwi i odtworzono hodowlę tego niezwykłego psa bojowego. Obecnie dog kanaryjski jest używany głównie jako pies obronny i towarzyszący.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Sznaucer olbrzymi 

Pies obronny - Brodacz monachijskiInne nazwy tej rasy psów: rosyjski sznaucer niedźwiedzi, sznaucer monachijski, brodacz monachijski, sznaucer piwny, Giant Schnauzer, Riesenschnauzer, Russian Bear Schnauzer, Münchener Dog.

 
Historia rasy: Sznaucer olbrzymi wywodzi się z okolic Stuttgaru (Wirtembergia) i Monachium (Bawaria) w Niemczech. To stara rasa psów, powstała juz w XV w., prawdopodobnie w wyniku krzyżowania gładkowłosych psów poganiaczy bydła z szorstkowłosymi owczarkami, czarnymi dogami niemieckimi i Bouvier des Flandres. Nazywano je wówczas od miejsca powstania rasy, czyli psy monachijskie, gdyż wtedy nie miały nic wspólnego ze sznaucerami. Psy monachijskie znajdują się w szkicach Albrechta Durera z końca XV w., a także na słynnej rzeźbie "Nachtwachterbrunnen" ze Stuttgartu z roku 1620.

Psy te już od XV w. były używane do zaganiania bydła, oraz jako typowe wiejskie psy do stróżowania i obrony. Od XIX w. trafiały do miast, gdzie pracowały jako psy rzeźnickie oraz często pilnowały wozów browarniczych, stąd znamy je również jako sznaucery piwne. Wtedy właśnie dostrzeżono podobieństwo tych psów ze średnimi sznaucerami i zaczęto na większą skalę krzyżować je ze sobą, tworząc sznaucera olbrzymiego, którego znamy obecnie.

Rasa ta została po raz pierwszy pokazana na wystawie w 1909 r. w Monachium, gdzie psy te wystawiono pod nazwą rosyjski sznaucer niedźwiedzi. Używano również nazwy sznaucer monachijski, aż w końcu zaczęto powszechnie używać nazwy sznaucer olbrzymi. Chociaż nie były aż tak popularne jak owczarki niemieckie, sznaucery olbrzymie były szeroko wykorzystywane podczas obu wojen światowych jako psy służbowe, policyjne i wojskowe. Rasa ta znalazła się na krawędzi wyginięcia po II wojnie światowej, ale dzięki grupie oddanych hodowców, została uratowana.

Obecnie sznaucery olbrzymie wciąż należą do uznanych ras psów służbowych. Służą w wojsku, policji, służbach granicznych i celnych, oraz oczywiście są używane jako psy stróżujące i obrończe, a także towarzyszące.

Rasy psów - Czytaj więcej
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 13 - 24 z 71