Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum

Kolporter RSS


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska

Podenco z Ibizy

Rasy psów Podenco z IbizyInne nazwy tej rasy psów: Podenco z Ibizy, chart ibyzyjski, Ibizan Hound, Podenco Ibicenco, Ibizan Warren Hound, Ibizan Podenco

 

Podenco z Ibizy - jedna z ras psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji pierwotnych ras myśliwskich.

 

Historia rasy: Podenco z Ibizy zwany również chartem ibizyjskim pochodzi oczywiście z Ibizy i jest psem bardzo rozpowszechnionym na Balearach, czyli na Majorce, Ibizie, Minorce i Formenterze. Pies ten jest tam znany jest pod swą oryginalną nazwą: „ca eivissec”. Rasa jest także popularna w Katalonii, w okolicach Walencji, w Rousillon i Prowansji, gdzie znana jest pod następującymi nazwami: mallorquí, xarnelo, mayorquais, charnegue, charnegui oraz pies z Balearów.

Podenco z Ibizy jest typowym psem pierwotnym oraz silnym przedstawicielem jednej z najstarszych, istniejących współcześnie ras. Pies ten wywodzi się od staroegipskich psów myśliwskich, a dokładniej od psa faraona, o czym świadczyć mogą jego wizerunki odnalezione w pochodzących około 3400 p.n.e. grobowcach faraonów. Na pokładach fenickich i libijskich statków handlowych psy te trafiły na Ibizę skąd wzięła się nazwa rasy.

Początkowo, mieszkańcy wyspy używali tych psów do polowań na króliki i inną zwierzynę. Podenco były wysoko cenione, a każdy miot poddawano starannej selekcji, pozostawiając jedynie najlepsze okazy. Z Ibizy ta rasa psów trafiła do Hiszpanii, a później do reszty Europy, zyskując sobie dużą popularność.

Obecnie jest to wciąż pies myśliwski.

 

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Hovawart 

Rasy psów - HovawartInne nazwy tej rasy psów: Hovawart

 
Historia rasy: Hovawart powstał w Niemczech na początku XIII wieku i jest potomkiem chłopskich psów do stróżowania. W literaturze niemieckiej, pochodzącej z okresu średniowiecza często są spotykane wzmianki (np. w średniowiecznym kodeksie praw nazwanym "Sachsenspiegel") o psie figurującym pod nazwą "hofewart", co oznacza "stróż posiadłości. Pies ten był tam przedstawiany jako wierny stróż należący do drobnej szlachty i ludzi pochodzenia chłopskiego.

Obecnego Hovawarta nie można uznać za bezpośredniego potomka psów germańskich, jednak na pewno ma wiele wspólnego z licznie występującymi, w dawnej środkowej Europie, psami podwórzowymi średniej wielkości. Na początku ubiegłego stulecia podjęto w Niemczech próby odtworzenia tej rasy. Jednym z pierwszych hodowców był Kurt F. Konig, twórca kontrowersyjnej teorii o jednorodnym i różnorodnym pochodzeniu zwierząt domowych. Kojarzył głównie wiejskie psy z Harzu i Odenwaldu z węgierskimi kuvaszami, owczarkami niemieckimi i nowofundlandami.

W 1922 r. został zarejestrowany pierwszy miot, a w 1937 r. hovawart został oficjalnie zatwierdzony. Obecnie pies ten jest głównie używany jako pies stróżujący i obronny, ale jest też uznanym psem służbowym, sprawdzającym się w policji czy ratownictwie.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Kai Inu

Rasy psów Kai InuInne nazwy tej rasy psów: Kai Dog, Kai Ken, Kai Inu, Tora Inu, Tiger Dog.

 

Kai Inu to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych.

 

Historia rasy: Pierwotnie Kai Inu był psem myśliwskim do polowań na ptactwo, zające, borsuki czy dziki. Rasa ta pochodzi od średniej wielkości psów, żyjących w dawnych czasach w środkowej Japonii. Rasa powstała w otoczonym górami rejonie Kai (prefektura Yamanashi). Rasa znana jest także pod nazwą „Kai tora-ken”.

Wyróżniającą cechą psów tej rasy jest pręgowana szata. Psy te są wciąż używane głównie do polowania na dziki i jelenie. Przyjmuje się, iż ich silna skłonność do tworzenia sfor przyczyniła się do zachowania czystości rasy. W 1934 r. rasa została uznana za „pomnik przyrody” w Japonii. Obecnie jest bardzo rzadko spotykany poza Japonią i USA, gdzie wciąż są to psy myśliwskie, stróżujące i towarzyszące.

 

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Ca de Bou 

Perro de Presa Mallorquin - pies obronny

Inne nazwy tej rasy psów: Ca de Bou - pies na byki (z katalońskiego), Perro de Presa Mallorquin - bojowy pies z Majorki, Perro dogo Mallorquin - pies dog z Majorki, Mallorquin Bulldog - buldog z Majorki, Mallorquin Mastiff

 

Historia rasy: W wieku XIII król Jakub I Zdobywca odbił Majorkę z rąk Arabów i przywiózł na wyspę molosa typu dogowatego, bardzo popularnego na Półwyspie Iberyjskim. Gdy pies ten zadomowił się na Majorce, ewolucjonował i był używany przez Związek Rzeźników, do poskramiania agresywnych byków, a także do takich prac, jak pilnowanie wołów oraz stróżowanie na gospodarstwach Majorki. Pies ten był jednocześnie krzyżowany z rasą tubylczą zwaną Ca de Bestiar lub Pastor Mallorquin, różniącą się od dzisiejszej, dając w rezultacie rasę Ca de Bou. Dowody świadczące o istnieniu tej rasy pochodzą już z XVI wieku.
 
Przez wzgląd na jego waleczny temperament, Ca de Bou wykorzystywany był, poza pilnowaniem wołów, jako pies łowny i stróżujący, oraz uczestniczący w krwawych walkach z bykami na spektaklach corridy, bardzo popularnych na Majorce. W Hiszpańskiej Księdze Rodowodów opublikowanej w 1923 roku jest już wzmianka na temat tej rasy. W 1928 r. pojawia się pierwszy zapisany przedstawiciel tej rasy, a w 1929 r. Ca de Bou zostaje nagrodzony na wystawie w Barcelonie.

Rasy psów - Czytaj więcej
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 25 - 36 z 71