Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum

Kolporter RSS


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska

Doberman 

Doberman - psy obronneInne nazwy tej rasy psów: Doberman Pinscher, Dobermann, Thuringer Pinscher, Pliezeilich Soldatenhund

 
Historia rasy: Doberman jest niemiecką rasą, wywodzącą się z miasta Apolda w Turyngii. Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy, Karla Fryderyka Louisa Dobermanna (1834 - 1894), który był poborcą podatkowym, policjantem, stróżem nocnym, oprawcą a także miejscowym rakarzem. Louis Dobermann potrzebował niezawodnych obrońców do odstraszania złodziei i napastników, towarzyszących mu podczas tych niebezpiecznych zajęć. Dlatego pragnął stworzyć psa, który byłby silny, wytrzymały, inteligentny, o dużym instynkcie obronnym, który nie będzie bał się uderzeń kija czy huku wystrzałów. Nigdzie nie odnotowano, jakich ras użył do stworzenia dobermana, ale były to prawdopodobnie: owczarek, rottweiler, wyżeł niemiecki, oraz być może beauceron z wyżłem weimarskim. Przyjmuje się, że Dobermann rozpoczął swoją hodowlę około roku 1860. W celu uszlachetnienia rasy w późniejszych latach, dobermana skrzyżowano z terrierem manchesterskim i greyhoundem, co poprawiło jego walory fizyczne oraz sylwetkę.

Początkowo były to psy bardzo ostre i agresywne, które podobno atakowały "nawet samego diabła". Były trudne w utrzymaniu i wymagały prowadzenia przez prawdziwego znawcę. Po śmierci Dobermanna jego hodowlę przejął Otto Goeller, który w 1899 r. stworzył pierwszy Klub Hodowców Dobermana Pinczera. W 1900 r. doberman został oficjalnie zatwierdzony jako rasa w niemieckich księgach rodowodowych.

Dobermany często były używane jako psy stróżujące i policyjne. Liczne stosowanie ich w służbie policyjnej doprowadziło wówczas do nadania im przydomku "psy żandarmów". Psy te świetnie sprawdziły się w obu wojnach światowych w służbie wojskowej. Z natury nieustraszone i spokojnie reagujące na strzały, szczególnie dobrze radziły sobie w służbie meldunkowej jako posłańcy. Niestety, zasłynęły także ponurą sławą jako ostre psy stróżujące we wszelkiego rodzaju obozach jenieckich i koncentracyjnych.

Doberman z czasem stał się znacznie łagodniejszy i łatwiejszy w prowadzeniu. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia rasa była na drugim miejscu pod względem popularności w USA. W Polsce szczytowy okres swej popularności ma już za sobą. Doberman wciąż należy do uznanych ras psów służbowych, choć ze względu na delikatne owłosienie niezbyt dobrze zdaje egzamin w naszym klimacie. Cieszy się szczególną popularnością jako pies policyjny na Bliskim Wschodzie. Oczywiście wciąż jest używany jako pies stróżujący i obrończy, oraz pies towarzyszący.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Kishu Inu

Rasy psów Kishu InuInne nazwy tej rasy psów: Kishu Ken, Kishu, Kishu Inu.

Kishu Inu to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych.

 

Historia rasy: Kishu Inu to pies myśliwski na dziki i sarny. Rasa ta pochodzi od średniej wielkości psów, żyjących w dawnych czasach w Japonii. Rasa powstała w górskich rejonach w Kishu (prefektura Wakayama i Mie, czyli środkowa część południowego zachodu Japonii). Pierwotnie, szata tych psów często miała znaczenia w wyróżniających się kolorach, takich, jak rudy, sezamowy lub pręgowany. Jednakże od
1934 r. w rasie tej dopuszczano tylko jednolite kolory; szata o wyróżniających się znaczeniach zniknęła do 1945 r. i nie pojawiła się nigdy więcej. Obecnie zdarzają się psy tej rasy o białej szacie.

Psy te używane są wciąż do polowania, obecnie głównie na dziki, ale niegdyś również na jelenie. Rasa przyjęła nazwę regionu, w którym została wyhodowana. W 1934 r. została uznana za „pomnik” przyrody”.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Łajka rosyjsko – europejska

Rasy psów Łajka rosyjsko - europejskaInne nazwy tej rasy psów: Łajka rosyjsko – europejska, Russko - Evropeïakaïa Laïka, Russian - European Laika,

Łajka rosyjsko-europejska (ros. Русско-европейская лайка) to jedna z ras psów zaliczana do szpiców myśliwskich. Jest to średniej wielkości pies o mocnej budowie i żywym usposobieniu, wszechstronny myśliwsko, wykorzystywany głównie do polowania na grubą zwierzynę – dziki, łosie, ale również na zwierzęta futerkowe i ptactwo. Odznacza się dużą samodzielnością i wytrwałością podczas polowania.

 

Historia rasy:  Łajka rosyjsko-europejska została wyhodowana z myśliwskich łajek, pochodzących z północnych terenów europejskiej części Rosji. Podobno swą odwagę rasa ta zawdzięcza domieszce krwi nieistniejącego już owczarka uczak. Rasa ta powstała na pograniczu Rosji i Finlandii. Swoistym centrum były okolice Petersburga. Oprócz głównego terytorium hodowli, rasa rozpowszechniła się także w środkowych i centralnych obszarach Rosji. Od wielu lat hodowana jest w dużych hodowlach.

Łajka  należy do szpiców. Jej nazwa pochodzi od słowa „łajat”, co w języku rosyjskim oznacza „szczekać”. Obecnie wciąż jest to wszechstronny pies myśliwski na łosie, wilki a nawet niedźwiedzie oraz pies stróżujący. Czasami wykorzystuje się łajkę jako pies zaprzęgowy oraz pociągowy.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Lapoński pies pasterski

Rasy psów LapinporokoiraInne nazwy tej rasy psów: Lapoński pies pasterski, owczarek fiński z Laponii, Lapinporokoira, Lapponian Herder, Lapland Reindeer Dog, Lapponian Vallhund, Finnish Reindeer Herder.

Lapinporokoira – jedna z ras psów, zaliczana do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, sekcji północnych psów pasterskich.

 

Historia rasy:  Lapończycy od wieków używali swoich czworonogów, jako psów pasterskich do wypasu reniferów. Rejestrację w księgach rodowodowych rozpoczęto jednak dopiero w latach 50. XX wieku. Wówczas współczesny szpic fiński i lapoński pies pasterski uważane były jeszcze za tę samą rasę. Lapoński pies pasterski został uznany za odrębną rasę 10.12.1966, gdy stwierdzono, że istnieją dwie różne rasy psów pasterskich do wypasu reniferów.

Fińscy kynolodzy w specyficzny sposób starają się utrwalić zdolności pasterskie tej rasy psów. Mianowicie pracujące psy z północy Finlandii przywozi się na południe i używa do krycia suk. Męskie potomstwo jest następnie z powrotem wysyłane na północ i do pasienia reniferów. W ten sposób Finowie starają się nie dopuścić do zaniku charakteru tej rasy.

Obecnie lapoński pies pasterski wciąż jest używany do ochrony stad przed drapieżnikami (głównie wilkami), ale również jako pies stróżujący i towarzyszący.

 

Rasy psów - Czytaj więcej
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 37 - 48 z 71