Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum

Kolporter RSS


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska

Karabasz 

Rasy psów- Owczarek anatolijskiInne nazwy tej rasy psów: Karabasz - Karabash Dog, Anatolian Shepherd - owczarek anatolijski, Coban Kopegi, Perro de pastor de Anatolia, Anatolischer Hirtenhund, Chien de berger d'Anatolie, Kara bas.

 
Historia rasy: Charakterystycznej czarnej masce na głowie karabasz zawdzięcza swoją nazwę. 'Kara bas' znaczy w języku tureckim "czarna głowa". Powstał ze skrzyżowania dwóch ras tureckich psów pasterskich: akbasza i sivas-kangala. Pies ten od wieków był obrońcą stad wypasanych zwierząt oraz pasterzy, narażonych na ataki wilków i innych drapieżników. Karabasz jest więc klasycznym "ochroniarzem". Na wysokim płaskowyżu anatolijskim, gdzie lata są gorące i bardzo suche, a zimą jest bardzo zimno, pies ten przebywa przez cały rok na zewnątrz.

Przez wieki przodkowie owczarka anatolijskiego byli wykorzystywani do walk i na polowania. Od XVII aż do początków XX w. karabasze służyły w sułtańskiej armii tureckiej. Psy te były szczególnie znane jako "pogromcy wilków". Pasterze często w celu obrony psów montowali im na szyi metalowe obroże z kolcami, których długość dochodziła nawet do kilkunastu centymetrów, aby zwiększyć ich szanse w walce.

Owczarek anatolijski - karabasz oraz sivas-kangal i akbasz często są postrzegane jako jedna rasa, pod nazwą anatolijskiego psa pasterskiego, i są uznawane przez FCI za jedną rasę.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Łajka zachodniosyberyjska

Rasa psów Łajka zachodniosyberyjskaInne nazwy tej rasy psów: Łajka zachodniosyberyjska, Zapadno-Sibirskaïa Laïka, West Siberian Laika.

Łajka zachodniosyberyjska (ros. западносибирская лайка, ang. Westsiberian Laika) – jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców myśliwskich, zaliczana do grupy łajek.

 

Historia rasy:  Rasa ta została ukształtowana poprzez krzyżowanie blisko spokrewnionych chantejskich i mansejskich odmian łajki z psami rosyjskich myśliwych z północnego Uralu i zachodniej Syberii.

Oprócz łowieckich terenów, z których pochodzi rasa, rozpowszechniła się ona także w środkowych obszarach Rosji; populacja psów tej rasy jest tam liczna; psy te hoduje się w dużych hodowlach. Na terenach łowieckich istnieją specjalne placówki, zajmujące się hodowlą łajki zachodniosyberyjskiej.

Łajka  należy do szpiców. Jej nazwa pochodzi od słowa „łajat”, co w języku rosyjskim oznacza „szczekać”. Obecnie wciąż jest to wszechstronny pies myśliwski na łosie, wilki a nawet niedźwiedzie oraz pies stróżujący. Czasami wykorzystuje się łajkę jako pies zaprzęgowy oraz pociągowy.

Łajka zachodniosyberyjska jest najczęściej spotykaną rasą łajki. Występuje także poza granicami Rosji.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Łajka wschodniosyberyjska

Rasy psów Łajka wschodniosyberyjskaInne nazwy tej rasy psów: Łajka wschodniosyberyjska, Vostotchno-Sibirskaïa Laïka, East Siberian Laika.

Łajka wschodniosyberyjska (ros. Восточносибиpская лайка) to jedna z ras psów zaliczana do szpiców myśliwskich. Jest to największa i najcięższa z łajek, pochodząca z dalekiego wschodu Rosji.

 

Historia rasy:  Łajka wschodniosyberyjska wyhodowano w lasach wschodniej Syberii i na Dalekim Wschodzie ze skrzyżowania ewenckich, lamuckich, amurskich i innych typów łajki.

Łajka  należy do szpiców. Jej nazwa pochodzi od słowa „łajat”, co w języku rosyjskim oznacza „szczekać”. Obecnie wciąż jest to wszechstronny pies myśliwski na łosie, wilki a nawet niedźwiedzie oraz pies stróżujący. Czasami wykorzystuje się łajkę jako pies zaprzęgowy oraz pociągowy.

Łajka wschodniosyberyjska jest najmniej znana łajką. Była wykorzystywana do eksperymentów we wczesnych próbach radzieckiego programu kosmicznego.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Bokser 

Bokser - psy obronneInne nazwy tej rasy psów: Boxer, Deutscher Boxer, German Boxer

 
Historia rasy: Bokser jest niemiecką rasą, której początki sięgają XVI w. Za bezpośredniego przodka boksera uważa się brabanckiego bullenbeissera. Był to pies w typie mastifa, który powstał w wyniku skrzyżowania ciężkiego, bojowego, molosa z lżejszymi i zwinnymi chartami. Hodowlę bullenbeisserów prowadzili myśliwi, wykorzystujący je do polowania na niedźwiedzie i dziki. Zadaniem bullenbeissera było złapanie osaczonej przez psy naganiające zwierzyny i przytrzymanie jej do momentu przybycia myśliwego. Aby dobrze spełnić swoją rolę pies ten musiał mieć możliwie szeroką kufę z szeroko rozstawionymi zębami. Mógł w ten sposób mocno wgryźć się i przytrzymać ofiarę.

Każdy bullenbeisser, który posiadał te cechy był przydatny w polowaniu i tym samym nadawał się do dalszej hodowli, która dawniej kierowała się wyłącznie jego użytecznością. W ten sposób wyselekcjonowano psa o szerokiej kufie i z wysoko umieszczoną truflą nosa. Bullenbeissery były w różnych okresach krzyżowane z angielskimi mastifami, buldogami, dogami niemieckimi i terierami, tworząc około 1830 r. całkowicie nową rasę - boksera.

Boksery były pierwotnie używane przez niemieckich i holenderskich myśliwych do polowań na dziki, niedźwiedzie i jelenie. Używano ich także do popularnych walk z bykami oraz psami. Wraz z wytrzebieniem zwierzyny oraz wprowadzeniu zakazu walk zwierząt w Niemczech w połowie XIX w. rasa ta przetrwała tylko dzięki rzeźnikom i handlarzom bydła.

W 1860 r. po raz pierwszy pojawia się nazwa - bokser. Do dziś dokładnie nie wiemy, czy nazwa pochodzi od charakterystycznej, krótkiej kufy psa, czy jest to przekręcona nazwa jego protoplasty, bullenbeissera. W 1895 r. na wystawie w Monachium pojawiły się pierwsze psy tej rasy a rok później powstał pierwszy klub tej rasy. Pierwszy wzorzec tej rasy psów został oficjalnie zatwierdzony w 1905 r.

Bokser jest obecnie jednym z najpopularniejszych psów na świecie. Jest uznaną rasą służbową, znajdującą zastosowanie w wojsku, policji i służbach celnych. Oczywiście sprawdza się również jako pies towarzyszący i obronny.

Rasy psów - Czytaj więcej
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 49 - 60 z 71