Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum

Kolporter RSS


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska

Bearded collie 

Rasy psów - Bearded collieInne nazwy tej rasy psów: Beardie

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Border collie 

Rasy psów - Border collieInne nazwy tej rasy psów: border collie

Rasy psów - Czytaj więcej
 

American Staffordshire Terrier 

Rasy psów - Amerykański staffordshire terier

Inne nazwy tej rasy psów: Amerykański staffordshire terier, amstaf, AST

 

Historia rasy: W wyniku skrzyżowania na początku XIX w. w Anglii buldoga i kilku ras terierów, powstał aktywny, muskularny i bardzo wojowniczy z natury Staffordshire Bull Terrier. Gdy sprowadzono tego psa do USA, amerykańscy hodowcy, zwiększyli jego masę i uczynili go wyższym, o jeszcze bardziej potężnej głowie. W ten sposób powstał American Pit Bull Terrier ( w skrócie APBT lub pitbul), większy i cięższy od swojego brytyjskiego kuzyna.

Bardzo popularny w USA pitbul jest bezspornie kojarzony z krwawymi walkami psów, których był on niekwestionowanym bohaterem, dzięki wrodzonej nieustępliwości, zwinności i sile. Był on również używany przez amerykańskich farmerów do ochrony swojego dobytku, polowania, chwytania pół-dzikiego bydła czy świń, tępienia gryzoni oraz jako pies towarzyszący. Rasa została zarejestrowana przez UKC w 1898 r.

Po wprowadzeniu w 1900 r. zakazu organizowania w USA walk psów, grupa hodowców American Pit Bull Terriera postanowiła odciąć się od mrocznej przeszłości rasy i mieć możliwość wystawiania swoich psów pod auspicjami AKC (związek kynologiczny nietolerujący walk psów i uznawany przez FCI). W ten sposób powstała druga, bliźniacza rasa - American Staffordshire Terrier. Została ona zarejestrowana przez AKC w 1936 r., podczas gdy American Pit Bull Terrier pozostał "pod skrzydłami" UKC, organizacji "przymykającej oko" na odbywające się wciąż nielegalnie walki psów.

Pomimo faktu, że American Pit Bull Terrier i American Staffordshire Terrier są przedstawiane jako dwie osobne rasy, i że są pomiędzy nimi różnice w wyglądzie (i tak stosunkowo nieduże, w stosunku do różnic w wyglądzie poszczególnych egzemplarzy tosa inu czy buldoga amerykańskiego) to należy przyjąć, że jest to ten sam pies, tylko pod różnymi nazwami i w nieco innym typie. AKC traktuje American Staffordshire Terriera jako oddzielną rasę od American Pit Bull Terriera, podczas gdy UKC zarejestruje oba psy jako American Pit Bull Terier. Czyli każdy amstaf może być pitbulem, ale pitbul nie może być amstafem. Ponadto często następują krzyżówki pomiędzy obiema "rasami". Należy podkreślić jednak, że standardy dotyczące amstafa są znacznie bardziej sprecyzowane, niż w przypadku pitbula, który np. może ważyć od 10 (!) do 50 kg.

American Staffordshire Terier jest dziś głównie używany jako pies obronny i towarzyszący.

Rasy psów - Czytaj więcej
 

Mastif tybetański 

 

Rasy psów - Mastif tybetańskiInne nazwy tej rasy psów: mastif tybetański - Tibetan Mastiff, dog tybetański, Do-Khyi

 

Mastif tybetański jest to jedna z ras psów, należąca do grupy sznaucerów i pinczerów, psów molosowatych, szwajcarskich psów
pasterskich oraz psów innych ras, zaklasyfikowana do sekcji molosowatych w typie górskim.

Rasy psów - Czytaj więcej
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 71 z 71