Rasy psów, pies, psy

Kierując się przy wyborze psa tylko wyglądem zewnętrznym, nie zastanawiając się nad historią danej rasy, jej charakterem i przydatnością, można doznać niemiłego rozczarowania. Dlatego też celem portalu rasy-psow.com jest zapoznanie licznych w kraju miłośników i posiadaczy psów z charakterystyką każdej rasy.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
ALL |0-9 |A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |M |N |O |P |Q |R |S |T |U |V |W |X |Y |Z

Katalog ras psów A - Z Psy obronne i stróżujące Psy pasterskie

Drukuj Poleć znajomemu

Owczarek kaukaski 

Rasy psów - Owczarek kaukaskiInne nazwy tej rasy psów: owczarek kaukaski - Caucasian Ovtcharka, Caucasian Sheepdog, Caucasian Shepherd, Kavkaskaia Ovtcharka, Caucasian Owcharka, Caucasian Mountain dog, Sage Ghafghazi, Kavkazskai"a Ovtcharka.

 

Długość życia 10 - 12 lat
Wielkość miotu
5 - 12 szczeniąt
Wzrost

Pies: 64 - 74 cm.

Suka: 58 - 68 cm. 

 Waga

Pies: 55 - 70 kg.

Suka: 45 - 62 kg. 

 AktywnośćŚrednia
Szybkość uczenia się
Średnia
Posłuszeństwo
Niskie - średnie
Stosunek do dzieci
Nie jest to rasa polecana do przebywania z dziećmi, szczególnie małymi. Dzieci nieco starsze, dobrze zachowujące się nie powinny mieć jednak problemów z tym psem
Stosunek do obcych
Zły, bardzo nieufny i agresywny. 
Stosunek do psów
Kaukaz próbuje dominować i jest agresywny w stosunku do innych psów
Stosunek do innych zwierząt
Dobry, o ile zna je od szczenięcia. Agresywny w stosunku do obcych. 

Wrażenie ogólne

Owczarek kaukaski jest dużym psem o masywnym kośćcu i silnym umięśnieniu. Pokryty jest bardzo gęstym włosiem. Posiada dużą, masywną i szeroką głowę, a szyję, która jest silna i krótka, nosi niewysoko. Klatkę piersiową Kaukaz ma szeroką, głęboką i nieco zaokrągloną, kłąb szeroki i muskularny.

Występują dwa główne typy tego psa: górski oraz stepowy. Pies w typie "stepowym" jest lżejszy, wysokonożny i często krótkowłosy, podczas gdy typ "górski" jest niższy i cięższy, o grubszej kości . W Polsce i ogółem w Europie w zasadzie występują wyłącznie psy w typie "górskim".

Kaukaz jest psem bardzo wytrzymałym, z małymi wymaganiami. Ławo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych. Jest "zły", w potocznym rozumieniu tego słowa, i nieufny w stosunku do obcych, co czyni z niego doskonałego psa stróżującego i obronnego.

Szata

Dwuwarstwowa, o różnej długości. Sierść prosta, gruba z gęstym podszerstkiem. Na głowie i przednich stronach łap włos jest krótki i przylegający do ciała. Pod względem długości szaty owczarki dzielą się na trzy grupy: długowłose, z długą sierścią, tworzącą grzywę na szyi, a na tylnych nogach pióra i portki; krótkowłose, z krótką sierścią bez grzywy, piór i portek, oraz typ pośredni, ze średniej długości sierścią

Maść

Pasiasta w różnych, zazwyczaj rudawo - szarawych odcieniach; ruda, tygrysia, słomkowa, a także nakrapiana i łaciata. Kolor brązowy jest niepożądany

Historia rasy

Owczarek kaukaski wywodzi się od tybetańskiego mastifa, rasy pochodzącej z gór Tybetu, powstałej około 2000 lat temu. Z czasem wyodrębniły się dwa typy użytkowe tych psów: bojowe molosy oraz wiejskie psy pasterskie. Występowały one na ogromnym obszarze, od gór Anatolii na zachodzie, po równiny Kazachstanu i Turkmenistanu na wschodzie. Były używane do obrony owiec przed drapieżnikami i złodziejami.

Pierwsze wzmianki o owczarkach kaukaskich pochodzą z końca XVIII w. kiedy obszary te zostały podbite przez Rosję. Już podczas wojny krymskiej w latach 1853 - 1856 kaukazy służyły w armii carskiej. Do lat 20-tych ubiegłego wieku nie prowadzono jednak profesjonalnej hodowli tych psów - były one głównie hodowane przez pasterzy. W połowie lat dwudziestych powstała w regionie moskiewskim Centralna Szkoła Wojskowa Hodowli Psów, ośrodek zwany "Krasnaja Zwiezda", w której to zaczęto hodować psy na potrzeby wojska. Kaukazy szeroko wykorzystywano do ochrony obiektów wojskowych i przemysłowych. W latach 60-tych prawie 7000 psów znalazło się w NRD, gdzie trafiły do służb granicznych (obecnie rasa ta jest bardzo popularna w Niemczech).

Owczarek kaukaski znalazł się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne i na posiadanie psa tej rasy potrzebne jest stosowne zezwolenie organu gminy.

Temperament

Owczarek kaukaski to pies zdecydowany w działaniu i bardzo inteligentny. Posiada bardzo wysoce rozwinięty instynkt obrony swojego terytorium. Rasa podobno posiada niesamowitą umiejętność dostrzegania różnicy między prawdziwą groźbą a życzliwą ingerencją. Bez problemu ochroni własność swojego opiekuna i jego rodzinę przed wilkiem, kojotem czy nawet lwem górskim, nie wspominając o intruzach albo psach sąsiada.
 
Jest silny, pewny siebie, bardzo niezależny i nie zna strachu. Kaukaz jest bardzo zrównoważony i lojalny w stosunku do swojego pana i jego rodziny. Jest to jednak pies dumny, zazwyczaj tolerujący tylko jednego właściciela. Jako pies nieufny w stosunku do obcych, owczarek jest bardzo dobrym psem stróżującym. Zaatakuje bez ostrzeżenia każdego obcego na swoim terenie. Jak na stróża przystało, posiada doskonały słuch i szybko zaalarmuje na odgłos każdego osobliwego dźwięku. Oznacza to jednak, że jest często hałaśliwy i dużo szczeka, szczególnie w nocy.

Nie jest to rasa polecana do przebywania z dziećmi, szczególnie małymi. Kaukaz jest co prawda oddanym obrońcą rodziny, ale nie jest zabawką i niesforne zachowanie dzieci może go łatwo zdenerwować. Niemniej jednak, dzieci nieco starsze, dobrze zachowujące się nie powinny mieć problemów z tym psem, choć oczywiście, ten dumny "góral" będzie postrzegał je jako stojące niżej w hierarchii stada.

Nie jest także polecane posiadanie innych zwierząt, szczególnie psów tej samej płci. Kaukaz próbuje dominować i jest agresywny w stosunku do innych psów, dlatego też nie należy spuszczać go ze smyczy.

Problemy zdrowotne

Jest to niezwykle zdrowa rasa psów z odosobnionymi przypadkami dysplazji biodra. Brak dostatecznej ilości ćwiczeń może doprowadzić do otyłości.

Pielęgnacja

Futro długowłosego owczarka powinno być regularnie, co tydzień szczotkowane, aby zapobiegać powstawaniu kudłów. W okresie linienia czesanie powinno odbywać się codziennie (pies zrzuca sierść dwa razy do roku). Szczotkowanie nie tylko oczyszcza skórę, ale również pobudza krążenie krwi. Sierść zabezpiecza psa przed zimnem, deszczem i gorącem, ale tylko wtedy, gdy jest czysta, a włos nie jest rozklejany, a zwłaszcza sfilcowany. Kąpać psa należy w ostateczności, szczególnie młodego psa do roku życia.

Idealny dom

Owczarek kaukaski będzie czuł się najwygodniej na dworze, mieszkając w dobrze ocieplonej budzie. Jego długa i gęsta sierść skutecznie ochroni go przed zimnem. W zimie, w czasie dużych mrozów, zalecane jest jednak znalezienie kawałka miejsca wewnątrz domu. Jeśli, jednakże jest potrzeba, aby stale mieszkał wewnątrz domu, może się także przyzwyczaić do życia w ten sposób. Z całą pewnością, ze względu na swoją wielkość i wrodzoną wrogość do obcych, nie nadaje się do mieszkania w bloku. Owczarek kaukaski najlepiej radzi sobie w klimacie umiarkowanym lub zimnym; potrzebuje mieć stały dostęp do cienia, gdy żyje klimacie gorącym.

Ćwiczenia

Owczarek kaukaski jest stosunkowo mało aktywnym psem, ale potrzebuje stosunkowo dużej ilości ruchu, aby pozostawać w dobrej formie. Powinien przez cały dzień przebywać na swojej dobrze zabezpieczonej działce, gdzie mógłby swobodnie biegać. Oczywiście, codziennie powinien być zabierany na, co najmniej, dwa długie spacery.

Wychowanie

Owczarek kaukaski nie jest psem dla każdego!!! Ta rasa psów nie jest dla osób o słabej woli lub, co gorsza, bojaźliwych. To ściśle wyspecjalizowany pies pracujący, który jest bardzo niezależny i uparty. Wymaga właściciela, który też jest bardzo silny psychicznie i fizycznie, i który ma czas oraz dużo samodyscypliny, aby zapewnić mu właściwą socjalizację i stanowczy, konsekwentny trening.
 
Wychowanie psa powinno się rozpocząć, kiedy jest jeszcze szczeniakiem, ponieważ kaukaz może szybko stać się dużym, dzikim zwierzęciem. Najlepszym właścicielem dla niego jest osoba posiadająca doświadczenie w szkoleniu psów, szczególnie ras bojowych, mieszkająca na terenie wiejskim, gdzie pies miałby jakąś pracę do wykonywania.

Dla mniej doświadczonych osób, którym podobają się psy stróżujące tego typu, dobrą alternatywą jest moskiewski pies stróżujący. Bardzo podobny z wyglądu, posiadający prawie identyczne walory użytkowe, jest jednak mniej agresywny i łatwiejszy w ułożeniu niż owczarek kaukaski.
 
 
 
 
 
Zobacz też... 
 
 
 

 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »