Rasy psów, pies, psy

Kierując się przy wyborze psa tylko wyglądem zewnętrznym, nie zastanawiając się nad historią danej rasy, jej charakterem i przydatnością, można doznać niemiłego rozczarowania. Dlatego też celem portalu rasy-psow.com jest zapoznanie licznych w kraju miłośników i posiadaczy psów z charakterystyką każdej rasy.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
ALL |0-9 |A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |M |N |O |P |Q |R |S |T |U |V |W |X |Y |Z

Katalog ras psów A - Z Szpice i psy pierwotne Północne szpice pasterskie

Drukuj Poleć znajomemu

Pies Gotów

Rasy psów - Pies GotówInne nazwy tej rasy psów: Pies Gotów, Västgötaspets, Szwedzki Vallhund, Vallhund, Szwedzki szpic owczarski

Klasyfikacja FCI: Grupa V. Szpice i psy pierwotne Sekcja 2. Północne szpice pasterskie
Nr FCI: 14
 Pochodzenie rasy i data powstaniaSzwecja, 1000 lat p.n.e.
 PrzeznaczeniePierwotnie pies zaganiający bydło. Następnie pies stróżujący oraz jako szczurołap. Obecnie sportowy pies towarzyszący
 Wielkość miotu3 -7 szczeniąt
 Długość życiaŚrednio 15 lat
 Wzrost

Pies: 31 - 34,5 cm.

Suka: 29 - 32,5 cm.

 Waga

Pies: 11 - 14 kg.

Suka: 9 - 12 kg.

 WymaganiaNadaje się na pierwszego psa w rodzinie dla początkujących psiarzy. Wymaga duzo ruchu, a jego pielęgnacja jest łatwa i mało czasochłonna.
 Stosunek do dzieciBardzo przywiązany do dzieci, wobec których wykazuje wiele cierpliwości i jest stale gotowy do zabawy z nimi.
 Stosunek do obcychPrzyjazny.
 Stosunek do psówZ reguły przyjazny.
 Stosunek do innych zwierzątDoskonały. To pies pasterski i jego przeznaczeniem jest praca ze zwierzętami.

Wrażenie ogólne

Pies Gotów to mały, mocny, nieustraszony, krótkonogi pies. Z wyglądu bardzo przypomina walijskiego corgi. Wygląd i wyraz wskazują na to, iż pies jest baczny, czujny i energiczny.

Ważną proporcją jest stosunek wysokości do długości tułowia, który wynosi 2:3. Połowa populacji tych psów rodzi się ze zredukowanym ogonem.

Głowa tego psa przypomina bardziej głowę owczarka krótko nożnego niż głowę szpica. W ogóle Pies Gotów nie posiada cech charakterystycznych dla szpicy, takich jak kwadratowa budowa ciała, zakręcony ogon, czy mniej lub bardziej długi włos. Typowy Pies Gotów posiada głowę owczarka. Raczej długą, o płaskiej czaszce i wyraźnie zaznaczonym stopie. Uszy są średniej wielkości, stojące i ruchliwe, a oczy owalne i ciemnobrązowe. Szczątkowy ogon mierzący mniej niż 10 cm. jest noszony poziomo..

Szata

Średniej długości, szorstki; ściśle przylegający włos okrywowy; podszycie miękkie i gęste. Włos krótszy na przedzie kończyn; nieco dłuższy na szyi, klatce piersiowej oraz z tyłu tylnych kończyn.

Umaszczenie

Pożądanymi kolorami są: szary, szarawo brązowy, szarawo żółty oraz czerwonawo brązowy, z ciemniejszymi włosami na grzbiecie, szyi oraz bokach tułowia. Jaśniejszy włos we wspomnianych wyżej odcieniach może występować na kufie, gardle, klatce piersiowej, brzuchu, pośladkach, łapach oraz stawie skokowym. Jaśniejsze znaczenia na łopatkach – tzw. „uprząż” – pożądane. Biel dopuszczalna w niewielkiej ilości w postaci wąskiej strzałki, obroży lub delikatnego naszyjnika. Białe znaczenia dopuszczalne na
przednich i tylnych kończynach oraz klatce piersiowej.

Historia rasy

Szwedzka nazwa  tej rasy psów – „Västgötaspets” oznacza psa zachodnich Gotów i jest uznana przez FCI jako nazwa rdzennej, szwedzkiej rasy psów pierwotnie pochodzących z rejonów jezior Wener oraz Wetter, w południowej Szwecji.

Tereny te były zamieszkane przez ludzi w młodszej epoce kamienia i brązu, a pozostałości rysunków naściennych są dowodem na wykorzystywanie przez człowieka psów do polowań. Na skutek postępującej szybko i niezależnie od regionu świata chondrodystrofi, dziedziczonej dominująco, rodzime psy zaczęły posiadać krótsze kończyny.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób spokrewniony jest on z welsh corgi. Trudno orzec, czy wikingowie sprowadzili do Szwecji psy w tym typie szpica z Anglii. Współczesne badania kynologiczne wykazują, iż rasa rozwinęła się w Szwecji.

Zaszczyt uznania i rejestracji szwedzkiego vallhunda jako szwedzkiej rasy przypadł hrabiemu Björnowi von Rosenowi. Na początku lat 40. XX wieku stwierdził on istnienie psów tej rasy. Sporządzając spis psów w hrabstwie Västergötland, zwłaszcza w okolicach miasta Vara, odkrył niewielką, lecz jednolitą w typie grupę psów. Zapoczątkowały one poważny program hodowlany, którego głównym inicjatorem był dyrektor K.G. Zettersten. Udało mu się wyhodować psy w jednakowym typie bez utraty ich instynktu pasterskiego.

Rasa została oficjalnie uznana przez szwedzki Kennel Club w 1948 r.

Dawniej Västgötaspets, hodowany głównie przez chłopstwo na Gotlandii, był wykorzystywany jako pies zaganiający bydło, pies stróżujący oraz jako szczurołap. Obecnie jest to bardzo popularna rasa psów w Szwecji sprawdzająca się jako sportowe psy towarzyszące

Charakter i zachowanie

Pies Gotów to bodajże najmniej uparty i niezależny szpic. Nie jest również taki samodzielny i szczególnie łatwo go wychować. Stąd jego niewiarygodnie wręcz duża popularność w Szwecji jako pies rodzinny.

Pies Gotów jest bardzo odważnym psem, zdolnym narzucić swoją wolę narowistemu szwedzkiemu bydłu. To niestrudzony pies pasterski, który umiejętnie unika kopnięć i jest w stanie zapędzić stado tam gdzie chce.

Västgötaspets  jest baczny, energiczny, nieustraszona i czujny. Jest inteligentny, wierny wobec swojej rodziny i bardzo przywiązany do dzieci, wobec których wykazuje wiele cierpliwości i jest stale gotowy do zabawy z nimi. Nadaje się do każdej rodziny, która tylko zapewni mu odpowiednią ilość ruchu.

Choroby i problemy zdrowotne

To zdrowa rasa psów. Brak danych o charakterystycznych chorobach.

Pielęgnacja

Pies Gotów nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja jest łatwa, mało czasochłonna i przyjemna.

Idealny dom

Pie ten nadaje się nawet do małego mieszkania w bloku, pod warunkiem, że zapewnimy mu sporą dawkę ruchu. To w zasaddzie jedyny warunek. Pies Gotów świetnie nadaje się dla osób aktywnych, a przynajmniej lubiących spacery.

Aktywność

To wbrew pozorom bardzo sprawny fizycznie pies, zdolny do dosyć szybkiego sprintu, a przy tym wytrzymały. To pies bardzo aktywny i należy zapewnić mu dużo ruchu.

Wychowanie

Pies Gotów nadaje się na pierwszego psa w rodzinie dla początkujących psiarzy. Charakterem przypomina bowiem bardziej karnego owczarka niż niezależnego i upartego szpica. Uczy się szybko i chętnie, ale kluczowąą sprawą będzie czy zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu. Bowiem znudzony, wiecznie zamknięty w mieszkaniu Västgötaspets może wtedy przejawiać problemy wychowawcze.

 
Zobacz też...
 
 
 


 

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »