Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
ALL |0-9 |A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |M |N |O |P |Q |R |S |T |U |V |W |X |Y |Z

Katalog ras psów A - Z Szpice i psy pierwotne Pierwotne rasy myśliwskie

Drukuj Poleć znajomemu

Podenco z Ibizy

Rasy psów Podenco z IbizyInne nazwy tej rasy psów: Podenco z Ibizy, chart ibyzyjski, Ibizan Hound, Podenco Ibicenco, Ibizan Warren Hound, Ibizan Podenco

Klasyfikacja FCI: Grupa V. Szpice i psy  pierwotne Sekcja 7. Pierwotne rasy myśliwskie
Nr FCI: 89
 
 Pochodzenie rasy i data powstaniaHiszpania, 3000 lat p.n.e.
 PrzeznaczeniePierwotnie polowanie na króliki i inną zwierzynę. Obecnie jest to wciąż pies myśliwski.
 Wielkość miotu6 - 12 szczeniąt
 Długość życia10 - 12 lat
 Wzrost

Pies: 66 - 72 cm.

Suka: 60 - 67 cm.

 Waga

Pies: 23 kg.

Suka: 20 kg.

 WymaganiaWskazane doświadczenie w wychowywaniu psów. Pies trudny do wychowania w Polsce. Pielęgnacja niezbyt absorbująca, ale duża potrzeba ruchu
 Stosunek do dzieciDobry.
 Stosunek do obcychNie lubi obcych i nie zawiera zbyt szybko przyjaźni z nimi. powinien zachowywać się jednak dosyć przyjaźnie.
 Stosunek do psówDominujący i lubiący wszczynać bójki jeżeli chodzi o psy. Suki nieco bardziej zrównoważone.
 Stosunek do innych zwierzątTo 100 % pies myśliwski i każde małe zwierze może stać się jego przekąską.

Wrażenie ogólne

Podenco z Ibizy, zwany też chartem ibizyjskim wyglądem przypomina greyhounda oraz swojego kuzyna – psa faraona, od którego różni się jednak niejednolitym umaszczeniem.

Podenco z Ibizy jest silnie zbudowany, ale porusza się z gracją. Ma wysmukłą sylwetkę, prosty grzbiet i długi, cienki ogon, który zwisa swobodnie, gdy pies jest odprężony. Długa, wąska głowa tego psa, sprawia wrażenie nadmiernie wychudzonej. Uszy są stojące i bardzo ruchliwe. Oczy małe, skośne i bardzo wyraziste, o jasnobursztynowej barwie. Tułów jest odrobinę dłuższy od wysokości w kłębie. Lędźwie są słabo wysklepione a łopatki i uda silnie umięśnione.

Preferowany chód charta ibizyjskiego to kłus z zawieszeniem. Galop jest bardzo szybki i daje wrażenie wielkiej zwinności.

Szata

Występują trzy rodzaje włosa:
Krótki
Nie powinien być jedwabisty, lecz mocny i błyszczący.
Szorstki
Powinien być twardy i bardzo gęsty, nieco krótszy na głowie i uszach, nieco dłuższy z tyłu ud i na spodzie ogona. Bardzo ceniona jest broda.
Długi
Jest bardziej miękki i powinien mieć przynajmniej 5 cm
długości. Głowa gęsto owłosiona.

Umaszczenie

Preferowane biało-rude, bądź jednolicie białe lub rude. Dopuszczalne jest płowe, pod warunkiem, że pies tej maści jest nadzwyczaj dobrym okazem. U psów krótkowłosych maść ta jest jednak niedopuszczalna.

Historia rasy

Podenco z Ibizy zwany również chartem ibizyjskim pochodzi oczywiście z Ibizy i jest psem bardzo rozpowszechnionym na Balearach, czyli na Majorce, Ibizie, Minorce i Formenterze. Pies ten jest tam znany jest pod swą oryginalną nazwą: „ca eivissec”. Rasa jest także popularna w Katalonii, w okolicach Walencji, w Rousillon i Prowansji, gdzie znana jest pod następującymi nazwami: mallorquí, xarnelo, mayorquais, charnegue, charnegui oraz pies z Balearów.

Podenco z Ibizy jest typowym psem pierwotnym oraz silnym przedstawicielem jednej z najstarszych, istniejących współcześnie ras. Pies ten wywodzi się od staroegipskich psów myśliwskich, a dokładniej od psa faraona, o czym świadczyć mogą jego wizerunki odnalezione w pochodzących około 3400 p.n.e. grobowcach faraonów. Na pokładach fenickich i libijskich statków handlowych psy te trafiły na Ibizę skąd wzięła się nazwa rasy.

Początkowo, mieszkańcy wyspy używali tych psów do polowań na króliki i inną zwierzynę. Podenco były wysoko cenione, a każdy miot poddawano starannej selekcji, pozostawiając jedynie najlepsze okazy. Z Ibizy ta rasa psów trafiła do Hiszpanii, a później do reszty Europy, zyskując sobie dużą popularność.

Obecnie jest to wciąż pies myśliwski.

Charakter i zachowanie

Podenco z Ibizy należy do chartów, ale pies ten polując posługuje się słuchem, wykorzystując swoje duże, stojące uszy, na równi ze wzrokiem. Wyróżnia się więc w ten sposób od innych chartów, które polegają wyłącznie na wzroku, czyli muszą po prostu dostrzec zwierzynę, aby ją następnie gonić.

Podenco z Ibizy używany jest głównie do polowania na króliki, zarówno w dzień, jak i w nocy. Ze względu na swój szczególnie dobry zmysł powonienia, którego wraz ze zmysłem słuchu używa częściej, niż wzroku, z łatwością wyczuwa i chwyta króliki, nawet dobrze ukryte. Zwinny i bystry, szybko chwyta swą ofiarę, zwłaszcza, gdy poluje razem z innymi psami. Podczas gdy jeden pies wskazuje zwierzynę, otaczają go pozostałe psy, które zachowują pewną odległość i oczekują. Szczekają jedynie wtedy, gdy widzą lub słyszą zwierzynę oraz gdy już ją otoczą. Zarówno wskazując, jak i chwytając zwierzynę, psy szybko machają ogonami, lecz z łatwością porzucają swą wyczekującą postawę.

Podenco z Ibizy używany jest także do polowania na zające i grubą zwierzynę; jest dobrym szperaczem i aporterem. Z nielicznymi wyjątkami, do tworzenia sfor używane są wyłącznie suki, lub, co najwyżej suki i]jeden pies, ponieważ psy nie potrafią współpracować ze sobą podczas polowania i są kłótliwe. W przypadku tej rasy może się zdarzyć, że jeżeli sfora upoluje kilka tysięcy królików – niektóre psy z tejże sfory nie będą chciały dłużej polować, dopóki nie udadzą się na spoczynek. Hiszpańskie wyrażenie „enconillarse” czyli „udać się na spoczynek” odnosi się do tej właściwości.

Podenco z Ibizy jest bardzo przyjazny w rodzinie. Jest wierny i godny zaufania wobec członków swojej rodziny i jest szczególnie mocno przywiązany do swojego pana. To dobry pies towarzyszący i doskonały towarzysz dziecięcych zabaw. To pies bardzo wrażliwy i wymagający łagodnego traktowania.

Nie jest to pies szczególnie przepadający za obcymi mu ludźmi, wobec których zachowuje się dość przyjaźnie, choć z rezerwą i muszą oni zdawać sobie sprawę z tego, że znajdują się oni na jego terenie. Nikt obcy nie powinien wobec tego wchodzić samowolnie na teren uznawany przez tego psa za własny, gdyż chart ibizyjski (choć nie jest przesadnym stróżem czy obrońcą) jest gotowy do obrony.

Namiętność łowiecka tego psa może wziąć górę nad lojalnością wobec rodziny i wszelkiego rodzaju małe zwierzęta domowe jak myszki czy świnki morskie mogą stanowić pewne urozmaicenie... diety charta ibyzyjskiego. Pies ten potrafi być również dominujący wobec innych samców i wszczynać bójki na spacerach.

Choroby i problemy zdrowotne

Najczęstszym problemem jest alergia skórna występująca u tej rasy psów.

Pielęgnacja

Zarówno odmiana gładkowłosa jak i szorstkowłosa nie jest specjalnie wymagająca, jeżeli chodzi o pielęgnację i nie zajmuje ona dużo czasu. Podenco z Ibizy uchodzi za wyjątkowo czystego psa. W tej kwestii przypomina nieco... kota.

Idealny dom

Podenco z Ibizy nie nadaje się zbytnio do życia w mieście. Co prawda może mieszkać nawet w małym mieszkaniu o ile zapewnimy mu odpowiednia dawkę ruchu, ale właśnie ten warunek jest niezwykle trudny do spełnienia w warunkach miejskich.

Należy również pamiętać, że pies ten jest niezwykle skoczny, nawet bez rozbiegu i potrafi przeskoczyć naprawdę bardzo wysoki płot. W połączeniu z jego ogromna pasją łowiecką stwarza to duże prawdopodobieństwo do permanentnych wycieczek na samodzielne polowanie. To pies myśliwski z krwi i kości i nie należy o tym zapominać. Swobodny wybieg może więc być mocno utrudniony.

Z całą pewnością właścicielem tego psa powinna być osoba niezwykle aktywna, najlepiej mieszkająca gdzieś z dala od cywilizacji.

Należy również pamiętać, że Podenco z Ibizy łatwo marźnie i zdecydowanie preferowany jest jego pobyt w cieplejszym klimacie.

Nie jest to również zbyt głośny pies. Szczeka w umiarkowanym stopniu.

Aktywność

Należy mieć świadomość, że Podenco z Ibizy to chart, i jak każdy chart potrzebuje niezwykle dużą dawkę ruchu. Pies ten jest zwykle spokojny w domu, ale na otwartej przestrzeni to prawdziwy sportowiec i jest nieprawdopodobnie szybki i sprawny.

Wychowanie

Podenco z Ibizy to pies dosyć uparty i samowolny, a do tego jak na nasze warunki po prostu trudny do wychowania. Jest, co prawda miły, spokojny i łagodny dla swojej rodziny, ale jest jednocześnie mocno niezależny i samodzielny, a jego pasję łowiecką po prostu trudno zaspokoić. Wskazane jest doświadczenie w wychowywaniu psów.

Podenco z Ibizy już od szczeniaka wymaga konsekwentnego, ale jednocześnie spokojnego wychowania. Pies ten jednak źle reaguje na kary i szybko nudzą go powtarzające się ćwiczenia. Nie znaczy to jednak, że nie można go naprawdę dobrze wychować. Po prostu należy dać mu sensowną pracę, zapewnić odpowiednio dużą dawkę ruchu i wykazać się konsekwencją.
 
 
 
 
 

 

 

 

Zobacz też...