Rasy psów, pies, psy

Kierując się przy wyborze psa tylko wyglądem zewnętrznym, nie zastanawiając się nad historią danej rasy, jej charakterem i przydatnością, można doznać niemiłego rozczarowania. Dlatego też celem portalu rasy-psow.com jest zapoznanie licznych w kraju miłośników i posiadaczy psów z charakterystyką każdej rasy.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
ALL |0-9 |A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |M |N |O |P |Q |R |S |T |U |V |W |X |Y |Z

Katalog ras psów A - Z Psy obronne i stróżujące Psy bojowe

Drukuj Poleć znajomemu

American Staffordshire Terrier 

Amstaf - psy bojoweInne nazwy tej rasy psów: Amerykański staffordshire terier, amstaf, AST 

 
 Pochodzenie rasy i data powstaniaUSA, XIX w.n.e.
PrzeznaczeniePierwotnie walki psów ale również do ochrony dobytku, polowania, chwytania pół-dzikiego bydła czy świń oraz tępienia gryzoni. Obecnie jest uznanym psem towarzyszącym i obrończym 
Wielkość miotu5 - 10 szczeniąt
  Długość życiaŚrednio 12 lat
Wzrost

Pies: 43 - 48 cm.

Suka: 41 - 46 cm.
Waga

Pies: średnio 27 - 40 kg. choć zdarza się nawet 50 kg w przypadku dobrego, wybieganego amstaffa.

Suka: 25 - 33 kg.
WymaganiaNie jest to pies dla początkujących włąścicieli. Wymagany jest doświadczony i świadomy przewodnik. Należy pamiętać, że odwaga i zaciętość amstafa w walce jest wręcz przysłowiowa. Krótka sierść jest łatwa w pielęgnacji, ale konieczna jest duża ilość ruchu
 Stosunek do dzieciAmstaff uwielbia dzieci i może bawić się z nimi bez końca.
 Stosunek do obcych
Jest zazwyczaj przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi.
 Stosunek do psów
American Staffordshire Terrier posiada naturalny, silny instynkt do walki z innymi psami, szczególnie tej samej płci. Należy pamiętać, że amstaff, który nie będzie miał okazji poznać innych psów, gdy jest jeszcze mały, stanowi śmiertelne wręcz niebezpieczeństwo dla innych czworonogów spoza kręgu jego rodziny.
 Stosunek do innych zwierząt
Pies ten generalnie dobrze współżyje ze zwierzętami, z którymi się wychował, ale należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o zwierzęta spoza jego stada. Może wręcz polować na koty i inne małe zwierzęta.

Wrażenie ogólne

American Staffordshire Terrier jest psem średniej wielkości, żywo reagującym na otoczenie. Jak na swoje wymiary pies ten powinien sprawiać wrażenie wyjątkowo silnego. Jest proporcjonalnie zbudowany, dobrze umięśniony, a przy tym elegancki i zwinny. Zwarty i krępy, ale nie wysokonożny, lub lekkiej konstrukcji.. Ma szeroką, potężną głowę, średniej długości kufę i bardzo silne szczęki, z łatwością łamiące najgrubsze nawet kości. Amstaff posiada szeroką i głęboką klatkę piersiową oraz muskularny zad. Jego odwaga i zaciętość w walce jest wręcz przysłowiowa.

American Staffordshire Terrier jest generalnie nieco cięższy, o większej głowie i grubszej kości niż jego "brat" American Pit Bull Terrier.

Szata

Sierść krótka, błyszcząca, ściśle przylegająca do ciała i twarda w dotyku,.

Maść

Każda maść jednolita lub łaciata jest dopuszczalna. Niepożądana jest
jednak czarna podpalana, czekoladowa i biała, jeśli biel obejmuje ponad 80 %
powierzchni ciała

Historia rasy

W wyniku skrzyżowania na początku XIX w. w Anglii buldoga i kilku ras terierów, powstał aktywny, muskularny i bardzo wojowniczy z natury Staffordshire Bull Terrier. Gdy sprowadzono tego psa do USA, amerykańscy hodowcy, zwiększyli jego masę i uczynili go wyższym, o jeszcze bardziej potężnej głowie. W ten sposób powstał American Pit Bull Terrier ( w skrócie APBT lub pitbull), większy i cięższy od swojego brytyjskiego kuzyna.

Bardzo popularny w USA pitbul jest bezspornie kojarzony z krwawymi walkami psów, których był on niekwestionowanym bohaterem, dzięki wrodzonej nieustępliwości, zwinności i sile. Był on również używany przez amerykańskich farmerów do ochrony swojego dobytku, polowania, chwytania pół-dzikiego bydła czy świń, tępienia gryzoni oraz jako pies towarzyszący. Rasa została zarejestrowana przez UKC w 1898 r.

Po wprowadzeniu w 1900 r. zakazu organizowania w USA walk psów, grupa hodowców American Pit Bull Terriera postanowiła odciąć się od mrocznej przeszłości rasy i mieć możliwość wystawiania swoich psów pod auspicjami AKC (związek kynologiczny nietolerujący walk psów i uznawany przez FCI). W ten sposób powstała druga, bliźniacza rasa - American Staffordshire Terrier. Została ona zarejestrowana przez AKC w 1936 r., podczas gdy American Pit Bull Terrier pozostał "pod skrzydłami" UKC, organizacji "przymykającej oko" na odbywające się wciąż nielegalnie walki psów.

Pomimo faktu, że American Pit Bull Terrier i American Staffordshire Terrier są przedstawiane jako dwie osobne rasy, i że są pomiędzy nimi różnice w wyglądzie (i tak stosunkowo nieduże, w stosunku do różnic w wyglądzie poszczególnych egzemplarzy tosa inu czy buldoga amerykańskiego) to należy przyjąć, że jest to ten sam pies, tylko pod różnymi nazwami i w nieco innym typie. AKC traktuje American Staffordshire Terriera jako oddzielną rasę od American Pit Bull Terriera, podczas gdy UKC zarejestruje oba psy jako American Pit Bull Terier. Czyli każdy amstaf może być pitbulem, ale pitbul nie może być amstafem. Ponadto często następują krzyżówki pomiędzy obiema "rasami". Należy podkreślić jednak, że standardy dotyczące amstafa są znacznie bardziej sprecyzowane, niż w przypadku pitbula, który np. może ważyć od 10 (!) do 50 kg.

Osobną kwestią jest fakt, iż jest praktycznie niemożliwe posiadanie w Polsce rodowodowego American Pit Bull Terriera. UKC nie jest uznawana przez FCI, do której należy Polski Związek Kynologiczny i nie ma możliwości uzyskać rodowodu dla szczeniąt. W praktyce jedyną możliwością posiadania w Polsce pitbulla jest import z USA.

American Staffordshire Terier jest dziś głównie używany jako pies obronny i towarzyszący.

Temperament

Żadne inne rasy psów nie wywołują więcej emocji niż American Staffordshire Terrier wraz ze swoim starszym "bratem" - American Pit Bull Terrierem. Często są one przedstawiane jako nienawidzące ludzi, atakujące ich bez powodu, "złe" i agresywne w wobec każdej osoby oraz oczywiście masowo mordujące każdego napotkanego czworonoga. Ciężko jest walczyć z tymi niezwykle krzywdzącymi mitami i błędnymi ocenami temperamentu obu tych ras, niemniej jednak postaramy się te krzywdzące opinie obalić.

American Staffordshire Terrier z całą pewnością nie pała nienawiścią do człowieka. Pies ten posiada silną, wrodzoną agresję, ale skierowaną przeciwko innym psom i zwierzętom, a nie ludziom. Co więcej, dobrze wychowany i poddany intensywnemu procesowi socjalizacji amstaff potrafi być przyjaźnie nastawiony nawet do innych psów. American Staffordshire Terrier jest miłym, przyjaznym, inteligentnym, ale także twardym i niezwykle odważnym psem.

Jego niezwykła wierność, czułość i oddanie wobec wszystkich członków swojej ludzkiej rodziny sprawiła, że jest jednym z najpopularniejszych psów domowych w USA. Amstaf uwielbia dzieci i może bawić się z nimi bez końca. Jest ponadto bardzo tolerancyjny w zabawie z nimi. Posiada bardzo wysoki próg odporności na ból i po prostu nie zareaguje na natarczywe zachowanie dziecka, np. pociągnięcie za ogon. Zmęczony natarczywością małego intruza, amstaff po prostu odejdzie. Tak jak w przypadku każdej rasy, nie należy zostawiać go jednak samego z dziećmi spoza kręgu jego rodziny.

American Staffordshire Terrier jest psem bardzo cichym, nieszczekającym zbyt często. Tak jak wszystkie teriery nie jest, więc idealnym stróżem. Jest, co prawda bardzo czujny, ale nie będzie zawsze szczekał na widok intruza i w połączeniu ze swoim brakiem nieumotywowanej agresji do człowieka, może nie zaatakować włamywacza.
Amstaf wspaniale sprawdza się za to jako pies obronny. Jest zazwyczaj przyjaźnie nastawiony do obcych ludzi, ale posiada niesamowitą zdolność oceny, czy sytuacja wymaga jego interwencji. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia swoich opiekunów, American Staffordshire Terrierbłyskawicznie wyeliminuje napastnika z dalszej walki.

Pies ten generalnie dobrze współżyje ze zwierzętami, z którymi się wychował, ale należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o zwierzęta spoza jego stada. American Staffordshire Terrier posiada naturalny, silny instynkt do walki z innymi psami, szczególnie tej samej płci. Zarówno w przeszłości, jak i niestety obecnie amstaf wraz pitbulem niepodzielnie panują podczas organizowanych nielegalnie walk psów. Należy zachować szczególną ostrożność i unikać spuszczania psa w miejscach publicznych, o ile nasz pupil nie darzy nadmierną sympatią innych czworonogów. Krew teriera może również dać znać o sobie i nasz pies może wręcz polować na koty i inne małe zwierzęta.

Problemy zdrowotne

Chociaż American Staffordshire Terrier jest zdrowym, twardym i stosunkowo rzadko chorującym zwierzęciem, ważna jest świadomość o ewentualnych chorobach, które czasem przytrafiają się tej rasie psów. Najważniejszym problemem jest dysplazja stawu biodrowego, oraz czasem łokciowego, często dotykająca duże i ciężkie psy. Pojawia się, gdy kość udowa nie jest odpowiednio dopasowana do torebki stawowej, powodując ból i problemy ze wstawaniem i chodzeniem. Może doprowadzić do poważnych problemów, gdy pies będzie już stary. Ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby, gdyż w miarę prosty zabieg chirurgiczny, oszczędzi naszemu pupilowi wiele cierpień "na starość".
Bardzo rzadko pojawia się zaćma, choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, która jest jedną z przyczyn ślepoty. Wśród psów tej rasy zdarzają się także wady serca oraz nowotwory.

Pielęgnacja

Amstaf nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie, dające w konsekwencji właściwy połysk sierści oraz które stanowi doskonały masaż skóry. Kąpiel ograniczamy do niezbędnego minimum, pamiętając o dokładnym spłukaniu odpowiedniego szamponu i wytarciu całego ciała. Okresowo czyścimy oczy, uszy i zęby, a także przycinamy pazury, jeżeli pies nie biega po twardym podłożu.

Idealny dom

Jak wiele innych ras, American Staffordshire Terrier będzie całkiem zadowolony mieszkając w bloku czy małym domu, o ile będzie miał okazję do częstych ćwiczeń. Jest stosunkowo aktywny wewnątrz i może obejść się bez dużej działki. Z powodu dość krótkiej sierści i delikatnej skóry, Amstaf będzie szczęśliwszy mieszkając w cieplejszym klimacie.

Ćwiczenia

American Staffordshire Terrier wymaga dużej ilości ćwiczeń. Jest bardzo aktywny na zewnątrz. Lubi biegać, pływać czy wręcz godzinami przynosić rzucaną mu piłkę. To urodzony biegacz zdolny towarzyszyć swojemu panu w bieganiu czy jeździe na rowerze. Oczywiście nic nie zastąpi codziennych spacerów z psem, podczas których nasz pupil będzie poznawał innych ludzi, zwierzęta i miejsca.

Wychowanie

American Staffordshire Terrier szybko się uczy, ale posiada bardzo silny charakter i jest psem dosyć upartym. Jest bardzo inteligentny, ale po prostu sam decyduje, co chce robić. Konsekwentny trening od szczeniaka jest najlepszym rozwiązaniem. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja młodego psa, aby zaakceptował inne zwierzęta, gdy stanie się dorosły. Należy pamiętać, że amstaf, który nie będzie miał okazji poznać innych psów, gdy jest jeszcze mały, stanowi śmiertelne wręcz niebezpieczeństwo dla innych czworonogów spoza kręgu jego rodziny. Socjalizacja powinna zacząć się wcześnie przez zapoznawanie szczeniaka z innymi psami, obcymi ludźmi i nowymi sytuacjami. Pomoże to naszemu pupilowi stać się miłym, przyjaźnie nastawionym do otoczenia psem.
 
 
 
 
Zobacz też...
 
 
 


 

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »