Rasy psów, pies, psy

Kierując się przy wyborze psa tylko wyglądem zewnętrznym, nie zastanawiając się nad historią danej rasy, jej charakterem i przydatnością, można doznać niemiłego rozczarowania. Dlatego też celem portalu rasy-psow.com jest zapoznanie licznych w kraju miłośników i posiadaczy psów z charakterystyką każdej rasy.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
ALL |0-9 |A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |M |N |O |P |Q |R |S |T |U |V |W |X |Y |Z

Katalog ras psów A - Z Psy obronne i stróżujące Psy bojowe

Drukuj Poleć znajomemu

Dog argentyński 

Rasy psów - Dog argentyńskiInne nazwy tej rasy psów: Dog argentyński - Dogo Argentino, Argentine Dogo, Argentinian Mastiff.

 

 Długość życia
11 - 12 lat
Wielkosć miotu
4 - 8 szczeniąt
Wzrost

Pies: 62 - 69 cm.

Suka: 60 - 67 cm. 

 Waga

Pies: 43 - 58 kg.

Suka: 36 - 48 kg. 

 Aktywność

W domu: niska,

na zewnątrz: wysoka

Szybkość uczenia się Wysoka
PosłuszeństwoWysokie 
 Stosunek do dzieci
Niezwykle silnie przywiązany do dzieci
Stosunek do obcych
Nieufny. Jest w stanie zaatakować bez ostrzeżenia, gdy uzna ich zachowanie za zagrażające bezpieczeństwu jego podopiecznych.
Stosunek do psów
Agresywny, chętnie  wdaje się w walkę. Bardzo chętnie podejmuje rękawicę rzuconą nawet przez małe, szczekliwe pieski
Stosunek do innych zwierząt
Dobry wobec znanych mu zwierząt, ale posiada silny instynkt łowiecki i może być groźny w stosunku do obcych. 

Wrażenie ogólne

Dog argentyński jest dużym, białym, dobrze umięśnionym mastifem, o wyglądzie znamionującym ogromną siłę, jednocześnie jednak jest pełen wdzięku. Jest harmonijnie zbudowany, długość korpusu jest nieco większa niż wysokość. Posiada masywną, lekko wypukłą i przeważnie kwadratową głowę z bardzo silnymi szczękami, umiarkowanie zaznaczony stop oraz duży, czarny nos. Kufa powinna być tej samej długości, co czaszka. Zgryz nożycowy.
 
Uszy mogą być naturalnie opuszczone, ale są zazwyczaj cięte. Oczy powinny być ciemnobrązowe albo ciemnopiwne, z czujnym, inteligentnym i intensywnym wyrazem. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, daje wrażenie dużej siły. Skóra na szyi jest luźna, by chronić psa podczas polowania. Długi ogon sięga do pęciny i nie jest noszony ponad grzbietem, chociaż pies może nosić go wysoko, kiedy jest podekscytowany.

Szata

Sierść powinna być krótka, gęsta i lśniąca. Nie ma podszerstka i w dotyku przypomina atłas.

Maść

Biała z dopuszczalnym czarnym znaczeniem na głowie

Historia rasy

Dog argentyński powstał w latach 20-tych ubiegłego stulecia w Argentynie, dzięki wysiłkom hodowlanym braci Antonio i Agustina Norez Martinez. Zainspirowani legendami o potężnych psach rasy Alaunt i Viejo Perro de Pelea Cordobés, hodowanych przez ich wujka Oskara, bracia zdecydowali się stworzyć psa bardziej wszechstronnego, będącego w stanie uczestniczyć w polowaniach na pumy czy jaguary, ale jednocześnie będącego nieustraszonym obrońcą i psem towarzyszącym.
 
Rasą wyjściową był bojowy pies z Kordoby (Old Cordoba Fighting Dog), znany ze swojej wojowniczej natury i stałej inklinacji do walk. Pies ten był tak agresywny, że nawet podczas krycia z suką starał się wszcząć z nią bójkę. Dodano następnie do krzyżówek mastifa, buldoga, boksera, bulteriera, angielskiego pointera, doga niemieckiego - arlekina, doga de bordeaux, mastifa pirenejskiego i wilczarza irlandzkiego. W rezultacie powstał wytrwały i nieustraszony pies, zdolny do polowania na dziki, pumy i jaguary, o wysokiej tolerancji na ból i niezwykle silnym instynkcie obronnym.

Niestety, dog argentyński ze względu na swoje ponadprzeciętne zdolności, szybko osiągnął złą sławę uczestnicząc w organizowanych nielegalnie walkach psów.

Rasa została uznana przez FCI w 1973 r. Obecnie jest głównie używany jako pies obronny i towarzyszący oraz myśliwski na dużą zwierzynę. Służy w policji, służbach celnych gdzie jest wykorzystywany do wykrywania narkotyków oraz także jako przewodnik dla ociemniałych.

Dog argentyński znalazł się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne i na posiadanie psa tej rasy potrzebne jest stosowne zezwolenie organu gminy.

Temperament

Dog argentyński jest doskonałym obrońcą i stróżem powierzonego mu dobytku, a także świetnym psem myśliwskim na dużego zwierza, mogącym wytropić i zaatakować bez cienia strachu nawet 200-kilogramowego dzika. Jest zdolny do niewiarygodnych sprintów na krótkich dystansach, ale jest znany również z pokonywania dużych odległości w pełnym galopie.

To pies bardzo wierny i posłuszny, czasami wykorzystywany jako pies-przewodnik dla osób ociemniałych. Jest godny zaufania, ma bardzo silny instynkt obronny i terytorialny, ale jest niezwykle przyjazny w stosunku do swojej rodziny i osób mu znanych. Dogo argentino uwielbia przebywać w towarzystwie człowieka, niezwykle silnie związując się ze swoimi opiekunami. Jest bardzo inteligentny, łatwo poddający się tresurze, posiadający jednak silną osobowość, a przy tym bardzo silny i odważny.

Dog argentyński jest stosunkowo nieufny w stosunku do obcych mu ludzi. Należy pamiętać, że jest w stanie zaatakować bez ostrzeżenia, gdy uzna ich zachowanie za zagrażające bezpieczeństwu jego podopiecznych albo też, gdy wkroczą na jego teren. Cechuje go także, niezmiernie silne przywiązanie do dzieci, z którymi może nie będzie tak chętnie się bawił, ale nie zawaha się poświęcić swojego życia w ich obronie. Dog argentyński jest agresywny w stosunku do innych psów i chociaż to nie on zazwyczaj prowokuje walkę, to bardzo chętnie podejmuje rękawicę rzuconą nawet przez małe, szczekliwe pieski.

Problemy zdrowotne

Około 10 % psów tej rasy rodzi się głuche z powodu jej białego koloru. Innymi problemami są zdarzająca się czasami dysplazja stawu biodrowego i oparzenia słoneczne.

Pielęgnacja

Dog argentyński jest bardzo czystym psem domowym, który wymaga niewielkiej pielęgnacji. Sierść nie posiada charakterystycznego, psiego zapachu i w zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. Bardzo wrażliwa jest za to skóra, która łatwo może paść ofiarą oparzenia słonecznego. Dlatego należy upewnić się, że nasz pupil ma cień, kiedy jest na zewnątrz przez długi okres czasu. Psy tej rasy linieją w stopniu umiarkowanym.

Idealny dom

Pomimo swoich dużych rozmiarów, dogo argentino może warunkowo mieszkać w bloku, gdyż jest stosunkowo mało aktywny wewnątrz. Lepszym rozwiązaniem jest jednak dom z przynajmniej średniej wielkości działką. Ze względu na krótką sierść, bez podszerstka, nie należy zostawiać psa zbyt długo na dworze, gdy temperatura spada poniżej zera stopni.

Aktywność

Dog argentyński uwielbia przebywać w domu razem ze swoją rodziną, najchętniej leżąc na kanapie i leniuchując. Potrzebuje jednak dużej dawki ćwiczeń, aby pozostawać w dobrej formie. To urodzony biegacz, zdolny towarzyszyć swojemu panu w bieganiu czy jeździe na rowerze. Może godzinami biegać i bawić się na swojej działce, należy jednak zapewnić psu cień, gdyż zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do oparzeń skóry.

Wychowanie

Dog argentyński jest pojętnym, posłusznym i szybko uczącym się psem. Wymaga jednak prowadzenia przez doświadczonego opiekuna, dlatego że, w skrajnych przypadkach, ten potężny pies może stać się zagrożeniem dla otoczenia. Wymaga wczesnej socjalizacji i rozsądnego, stanowczego i konsekwentnego wychowania.
 
 
 
 
 
Zobacz też... 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »