Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
ALL |0-9 |A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |M |N |O |P |Q |R |S |T |U |V |W |X |Y |Z

Katalog ras psów A - Z Psy obronne i stróżujące Psy bojowe

Drukuj Poleć znajomemu

Fila brasileiro 

Fila brasileiro - pies stróżująco obronnyInne nazwy tej rasy psów:  mastif brazylijski - Brazilian Mastiff, Fila Brasileiro, Brazilian Molosser, Cao de Fila, Fila


Klasyfikacja FCI:
Grupa II. Psy w typie pinczera i sznaucera, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i inne rasy. Sekcja 2.1 Molosy typu dogowatego.
Nr FCI: 225

Pochodzenie rasy i data powstania
Brazylia, XVII w. n.e. 
 PrzeznaczeniePierwotnie polowanie na grubego zwierza, pumy i jaguary; ochrona mienia i dobytku oraz do tropienia i chwytania zbiegłych niewolników. Obecnie uznany pies policyjny w Brazylii, stróżujący i obrończy 
 Wielkość miotu4 - 8 szczeniąt 
 Długość życia10 - 12 lat 
 Wzrost

Pies: 65 - 75 cm.

Suka: 60 - 70 cm. 

 Waga

Pies: 60 - 70 kg.

Suka: co najmniej 50 kg. 

 WymaganiaNie jest to pies dla nowicjuszy. Wymagane doświadczenie w postępowaniu z psami. Krótka sierść jest łatwa w pielęgnacji. Fila nie potrzebuje przesadnie nadmiernej ilości ruchu, niemniej jednak ta rasa psów jest polecana osobom aktywnym.
 Stosunek do dzieciWyrozumiały, delikatny i opiekuńczy dla dzieci ze swojej rodziny, obce dzieci traktuje jak „małego obcego”, któremu nie można ufać
 Stosunek do obcychAbsolutnie nie zawiera przyjaźni z nieznajomymi. Wrodzona nieufność, podejrzliwość i często agresja
 Stosunek do psówCzęsto dominujący i agresywny. Chętnie podejmuje "rzuconą rękawicę". Zaczepiany przez obcego psa zaatakuje w tej samej sekundzie, bez ostrzeżenia.
 Stosunek do innych zwierzątDobry, o ile należą do kręgu jego rodziny. 

Wrażenie ogólne

Fila brasileiro to pies, którego wygląd naprawdę robi wrażenie. Typowy molos: duża głowa, mocny kościec, szeroka klatka piersiowa, prostokątna budowa ciała. Harmonijny, elegancki, o doskonałych proporcjach. Porusza się wdzięcznie, elastycznie, sprężyście, widać ukrytą w nim dynamikę. Charakterystyczny dla psów tej rasy jest inochód, czyli rodzaj chodu, podczas którego kończyny jednej strony ciała poruszają się jednocześnie do przodu i tyłu.

Fila brasileiro ma ciemnobrązowe oczy ze smutnym, melancholijnym spojrzeniem. Dużo luźnej skóry na całym ciele, na szyi łałok (luźne fałdy). Umaszczenie dowolne, ale jednolite (za wyjątkiem białego, mysiego, błękitnego, czarnego i podpalanego) lub pręgowane. Psy tej rasy dojrzewają dosyć późno: fizycznie w wieku 1,5 – 2 lata, psychicznie nawet w wieku 2 - 3 lat.

Szata

Włos krótki, gładki, gęsty i sprężyście przylegający do ciała

Maść

Dopuszczalne są wszelkie umaszczenia jednolite z wyjątkiem dyskwalifikujących. Pręgowane mogą mieć pręgowanie jasne jak i bardzo ciemne. Psy mogą mieć czarną maskę, ale nie jest ona obowiązkowa. We wszystkich dopuszczalnych umaszczeniach mogą występować białe znaczenia na łapach, piersi i końcu ogona. W innych miejscach są one wadą.

Historia rasy

Pierwsze wzmianki o Fila Brasileiro pochodzą z połowy XVII wieku. Można przyjąć, że rasa ta powstała z krzyżowania buldoga, mastifa angielskiego, blodhoounda i hiszpańskiego alano. Po buldogu Fila odziedziczyła zad wyższy niż kłąb, po mastifie angielskim potężną i dostojną sylwetkę, po bloodhundzie dużo luźnej skóry, doskonały węch i instynkt tropiący, po alano instynkt pasterski, stróżujący i brak tolerancji dla obcych. Pierwsza Fila w Europie pojawiła się 1954 roku, w Polsce w roku 1992. Przez FCI uznawana jest od 1968 roku, kiedy to powstał pierwszy wzorzec Fila Brasileiro. Wzorzec ten zmieniany był kilkakrotnie. Ostatnie zmiany do wzorca wprowadzono w 2004 roku i obowiązuje on do dnia dzisiejszego.

Fila Brasileiro wyhodowali na swoje potrzeby kolonizatorzy Brazylii – Hiszpanie i Portugalczycy. Potrzebowali psa silnego i ruchliwego, o silnym instynkcie terytorialnym, a jednocześnie bardzo przywiązanego, bez skłonności do ucieczek. Używano go do tropienia i łapania uciekających niewolników, pędzenia stad bydła, walki z pumami i jaguarami. I trzeba przyznać, że te zadania wypełniał doskonale. Do dziś jest wykorzystywany w Brazylii jako pies policyjny.

Temperament

Fila Brasileiro posiada dwie cechy charakteru wyróżniające ją spośród innych ras. To ojeriza i wierność. Słowo ojeriza tłumaczone jest jako „ostra awersja” i charakteryzuje jego stosunek do obcych. Wierność jest przysłowiowa (brazylijskie powiedzenie „wierny jak fila”) i określa stosunek do właściciela. Połączenie tych dwóch cech zawarte jest w zdaniu: „fila toleruje wszystko u właściciela i nic u obcych”. Taka jest Fila!

Nie co innego, a właśnie charakter sprawia, że Fila brasileiro jest psem wyjątkowym. Posiada dwie twarze (dwa pyski?) charakteru. Jedną „do domu”, drugą „na pokaz”. Pełen uwielbienia dla rodziny w której żyje, którą otacza opieką i której pozwala na wszystko jest jednocześnie psem, który absolutnie nie zawiera przyjaźni z nieznajomymi i nie pozwoli im na dotykanie się nie tylko gdzieś na ulicy, ale nawet w domu, w obecności właściciela. Wyrozumiały, delikatny i opiekuńczy dla dzieci ze swojej rodziny, obce dzieci traktuje jak „małego obcego”, któremu nie można ufać.

Podobny stosunek ma do innych zwierząt: wychowany z kotem czy królikiem będzie ich bronił do upadłego. Obcą świnkę morską „upoluje” natychmiast. Zaczepiany przez obcego psa zaatakuje w tej samej sekundzie, bez ostrzeżenia, nie zwracając uwagi na to, czy tamten czasem nie jest od niego większy. Jest absolutnie przekonany o własnej sile i pewny siebie w każdej sytuacji. Fila brasileiro najszczęśliwsza jest w domu u boku swojego pana. Broni rodziny, dzieli z nią swoje życie, ale musi mieć z nią ciągły kontakt. Będzie bardzo nieszczęśliwa, gdy kontakt z właścicielem ograniczy się do wystawienia jej raz czy dwa razy dziennie miski z jedzeniem.

Fila brasileiro nie jest również „czystym” psem obronnym. Posiada raczej instynkt terytorialny i będzie bronił każdego terytorium niezależnie od tego czy będzie to auto, pokój hotelowy, czy 15 hektarowa posiadłość. Nie jest również nadmiernie szczekliwy. Jest natomiast psem ciekawskim i odważnym – gdy usłyszy jakiś nieznany lub gwałtowny hałas, z pewnością pobiegnie sprawdzić „o co chodzi”.

Choroby i problemy zdrowotne

Nie jest to rasa psów dotknięta chorobami. Jak w każdej rasie tak i u tej można spodziewać się dysplazji, czy skrętu żołądka. Czasami, w wieku 6 – 12 miesięcy, pojawia się entropium (wwinięcie powieki), ale są to przypadki sporadyczne, cięższe korygowane chirurgicznie, z lżejszych pies sam wyrasta po skończeniu roku. Poza tymi wymienionymi powyżej trudno jest przypisać tej rasie jakieś schorzenia.

Pielęgnacja

Fila brasileiro nie jest kłopotliwa w codziennej pielęgnacji. W zasadzie prawie jej nie wymaga. Linieje dwa razy w roku.

Idealny dom

Krótka sierść Fila Brasileiro w pierwszym odruchu wskazywałaby na konieczność zamieszkania przez niego w salonie z kominkiem. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że ta krótka sierść „umieszczona jest” na dużej ilości luźnej skóry, która nie przylegając ściśle do ciała zapewnia psu pewien komfort cieplny w zimne dni. Zresztą ojczyzna tej rasy, Brazylia, to nie tylko gorąca Copacabana w Rio de Janerio ze średnią temperaturą 27º C. To również granica z Paragwajem, gdzie temperatura w zimie spada do -12ºC. Pies, który nie przystosuje się do tych warunków klimatycznych nie ma tam szans na przeżycie.

Fila Brasileiro jest rasą, która doskonale czuje się w każdej przestrzeni jaką wyznaczy jej życie i natychmiast adoptuje się do każdych warunków w jakich przyjdzie jej żyć. Nie jest to jednak to pies polecany do mieszkania w bloku, chociażby ze względu na jego spore rozmiary czy też wrodzoną podejrzliwość do obcych.

 Idę o zakład, że po przeprowadzce z wielkiego ogrodu do kawalerki w której oprócz Fili będą mieszkały jeszcze trzy osoby, Fila potrzebuje jednego dnia, żeby ułożyć sobie życie w nowym miejscu. Jednego dnia na ułożenie sobie życia, a około godziny na stwierdzenie, który fotel w tej kawalerce jest najwygodniejszy, i na ostateczne objęcie tego fotela we władanie. I możecie być pewni, że to będzie ten naprawdę najwygodniejszy fotel. Ten, o którym marzył każdy z domowników. Nie był natomiast dostatecznie szybki w swoich decyzjach.

Psy z tej rasy powinny trafiać do nowego domu prosto od hodowcy. Nie powinny „przechodzić przez kilka rąk”, gdyż takie przeżycie zawsze pozostawi skazę na ich psychice.

Aktywność

Fila brasileiro nie potrzebuje przesadnie nadmiernej ilości ruchu. Oczywiście, że jak każdy pies kocha spacery ze swoim panem i ruch, ale wcale nie musi zaliczać dziennej dawki kilometrów. Niemniej jednak zdecydowanie polecany jest osobom aktywnym, lubiącym spędzać czas na świeżym powietrzu wraz ze swoim pupilem. 

Wychowanie

Fila brasileiro to nie jest pies dla każdego. Właściciel musi dysponować odpowiednim doświadczeniem w postępowaniu z psami. To duży, silny, energiczny i zdecydowany pies. Trudno sobie wyobrazić, aby taki pies nie przychodził na zawołanie, szarpał się i ciągnął na smyczy, nie dawał sobie wyczyścić uszu, czy też przepychał się przed nami w drzwiach. Dlatego absolutnie i koniecznie powinien być nauczony posłuszeństwa. Nie jest to trudne, gdyż Fila jest rasą inteligentną i chętnie się uczącą się, szkolenie jej to prawdziwa przyjemność.

Szkolenie należy zaczynać jak najwcześniej, daje to wtedy najlepsze rezultaty. Konsekwencja, spokój, wyraźne i jasne komendy oraz częsta pochwała w trakcie szkolenia przynoszą natychmiastowe efekty. Agresja, szarpanie, zdenerwowanie, krzyk – znacznie je opóźniają.

Już wyszkolony będzie bardzo posłusznym psem. Ale nigdy nie działającym ślepo. Zawsze przed wykonaniem wydanej komendy przeanalizuje ją i przemyśli, co nie znaczy, że działa powolnie. Będzie sam reagował agresywnie wobec każdej obcej osoby podchodzącej do niego, ale uspokoi się, gdy ta osoba spokojne odejdzie. Z całą pewnością nie będzie gonił za nią po ulicy, aby ją ugryźć, gdyż nie odbiera kogoś będącego w oddaleniu jako zagrożenia.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tak ekspresyjny i dynamiczny w działaniu pies nie jest psem dla każdego. Właściciel musi wykazać się żelazną stanowczością, pewnością siebie, logiką w postępowaniu, uporem i zdecydowaniem. Powinien zdawać sobie sprawę, że wizyta gości w domu będzie wymagała więcej jego pracy i uwagi, być może zajdzie konieczność odizolowania psa na ten czas. Wyjazdy na wakacje bez psa i pozostawianie go pod opieką innej osoby będą możliwe pod warunkiem wcześniejszego (najlepiej w wieku szczenięcym) przygotowania go do tego.

Ta rasa od szczenięcia powinna mieć nałożone pewne ograniczenia i przez całe dorosłe życie należy jej te ograniczenia przypominać i ją w nich szkolić. Niedoświadczony i początkujący właściciel nigdy nie da sobie rady z adoptowaniem kilkuletniego, dorosłego i dojrzałego psa tej rasy – do tego potrzeba naprawdę dużego doświadczenia i umiejętności. A i szczenięta należy wychowywać, uczyć i socjalizować ze sporą dawką wiedzy o rasie.Artykuł powstał dzięki uprzejmości hodowli psów rasy fila brasileiro -Mastifland”. Więcej informacji na temat rasy, dostępnych szczeniakach na stronie hodowli http://www.mastifland.pl/
 

 

Zobacz też...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »