Rasy psów, pies, psy

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną rasą, której nie ma obecnie w naszym katalogu, napisz do nas. Postaramy się dodać jej opis w pierwszej kolejności. Zapraszamy też do naszej galerii zdjęć oraz do dyskusji na forum. Zachęcamy także wszystkich do współpracy. Jeżeli macie coś do powiedzenia, przekazania innym ciekawostek na temat kynologii - prosimy o kontakt.
 
Nie pamiętasz hasła? Konto? Zarejestruj się!

Rasy psów

Ostatnie posty na forum


Projekt:
Katarzyna Marszewska K. Marszewska
ALL |0-9 |A |B |C |D |E |F |G |H |I |J |K |L |M |N |O |P |Q |R |S |T |U |V |W |X |Y |Z

Katalog ras psów A - Z Psy obronne i stróżujące Psy bojowe

Drukuj Poleć znajomemu

Perro de Presa Canario 

Perro de Presa Canario - pies bojowyInne nazwy tej rasy psów: Dog kanaryjski - Canary Dog, Perro de Presa Canario, Presa Canario, Dogo Canario, Perro Basto, Verdino.


Długość życia 10 - 14 lat 
Wielkość miotu 7 - 9 szczeniąt
Wzrost 

Pies: 60 - 65 cm.

Suka: 55 - 61 cm. 

Waga 

Pies: 50 - 61 kg.

Suka: 38 - 48 kg. 

Aktywność Średnia 
Szybkość uczenia się Wysoka 
Posłuszeństwo Średnie 
Stosunek do dzieci Delikatny i spokojny w stosunku do dzieci.
Stosunek do obcych ludzi Nieufny i podejrzliwy. Potrafi być agresywny 
Stosunek do psów Agresywny wobec każdego psa próbującego dominować.   
Stosunek do innych zwierząt Doskonale współżyje ze zwierzętami znanymi od szczenięcia.  

Wrażenie ogólne

Perro de Presa Canario jest dużym, bardzo dobrze umięśnionym i niezwykle mocnym psem w typie mastifa, o silnym instynkcie do walki i wrodzonej nieufności w stosunku do obcych. To pies o grubej kości, sprawiający wrażenie ciężkiego, ale w rzeczywistości imponująco zwinny i szybki. Posiada szeroką klatkę piersiową, dużą, kwadratową głowę, prawie tak szeroką jak długą, z potężną kufą i dobrze rozwiniętymi szczękami. Uszy są zazwyczaj cięte, ale spotykane są także egzemplarze bez ciętych uszu.

Szata

Sierść krótka, bez podszerstka, płasko przylegająca do ciała z dość szorstkim włosem.

Maść

Zwykle ciemnobrązowa pręgowana lub płowa, z czarnymi i/lub białymi znaczeniami. Często występuje czarna maska.

Historia rasy

Nazwa Wyspy Kanaryskie (Canary Islands z ang.) nie pochodzi, jak się powszechnie uważa, od "kanarka", lecz od łacińskiego słowa "cane" - pies. Oznacza więc, w dość wolnym tłumaczeniu "psie wyspy". Najważniejszym przedstawicielem miejscowych ras jest Perro de Presa Canario, pochodzący głównie z Gran Canarii i Teneryfy. W XIX w. skrzyżowano miejscową rasę Bardino Majero z buldogami i mastifami. W rezultacie powstał potężny, muskularny pies o grubej kości, używany, ze względu na swoją wrodzoną nieustępliwość i wytrwałość, głównie do walk (walki psów były swojego czasu szeroko rozpowszechnioną rozrywką; odbywały się na otwartej przestrzeni, jak np. w Irlandii, albo na swoistego rodzaju arenach, jak to było na Gran Canarii).
 
Dog kanaryjski pilnował również domostwa i farmy, pomagał zaganiać bydło i przepędzał zdziczałe, bezpańskie psy. Po wprowadzeniu zakazu organizowania walk w 1940 r. i upowszechnieniu się innych ras, szczególnie bardzo popularnego owczarka niemieckiego, rasa w latach 60-tych ubiegłego stulecia prawie zupełnie wyginęła. W latach 70-tych amerykański weterynarz, dr Carl Semencic, doprowadził do wzrostu zainteresowania dogiem kanaryjskim. Znaleziono kilka okazów czystej krwi i odtworzono hodowlę tego niezwykłego psa bojowego. Obecnie dog kanaryjski jest używany głównie jako pies obronny i towarzyszący.

Perro de Presa Canario znalazł się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne i na posiadanie psa tej rasy potrzebne jest stosowne zezwolenie organu gminy.

Temperament

Perro de Presa Canario jest niezwykle odważnym i pewnym siebie psem, znanym ze swoich ponad przeciętnych zdolności obronnych. Jest spokojny, opanowany i bardzo cichy. Szczeka tylko w ostateczności. Jest nieufny i podejrzliwy w stosunku do obcych, wobec których potrafi być również agresywny, jednocześnie jest niezwykle wierny i czuły wobec rodziny, wśród której przebywa. Dog kanaryjski jest bardzo delikatny i spokojny w stosunku do dzieci. Może być jednak trudny w wychowaniu, gdyż potrafi być uparty i próbować dominować.

Perro de Presa Canario jest agresywny w stosunku do innych psów, szczególnie tej samej płci, które nie wykazują odpowiedniej uległości. Jest znakomitym psem obronnym i bardzo dobrym stróżem powierzonego mu mienia. Zaatakuje bez wahania każdego obcego na swoim terenie. Sam jego wygląd jest skutecznym środkiem odstraszającym, nie wspominając o zdolności stawienia czoła dowolnemu przeciwnikowi. W nieodpowiednich rękach pies ten może być bardzo niebezpieczny, ale z odpowiedzialnym właścicielem stanie się miłym, oddanym kompanem.

Problemy zdrowotne

Czasami występuje dysplazja stawów biodrowego i łokciowego. Wśród przedstawicieli tej rasy psów zdarzają się problemy z oczami, wśród których najczęstszym przypadkiem jest podwinięcie powieki. Choroba występuje u ludzi, a także jako dziedziczna przypadłość dotykająca psy dużych ras, mogąca spowodować długotrwałe drażnienie rogówki, w wyniku czego może dojść do jej uszkodzenia. Bardzo rzadko psy tej rasy mogą mieć problemy z niedoczynnością tarczycy (łac. hypothyreosis, hypothyroidismus) - chorobą ludzi i zwierząt spowodowaną niedoborem hormonów tarczycy, prowadzącym do spowolnienia procesów metabolicznych.

Pielęgnacja

Presa Canario nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz na tydzień wyszczotkować naszego pupila. Kąpanie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Psy tej rasy linieją w stopniu umiarkowanym.

Idealny dom

Nie jest to pies nadający się do mieszkania w bloku. Jest, co prawda bardzo cichy i średnio aktywny wewnątrz, ale jest psem dużym, podejrzliwym w stosunku do obcych oraz po prostu uwielbia pozostawać na dworze. Wymagany jest więc dom z dobrze zabezpieczonym ogrodzeniem, najlepiej położony w terenie podmiejskim lub wiejskim.

Ćwiczenia

Perro de presa Canario jest stosunkowo aktywny na zewnątrz i potrzebuje umiarkowanej ilości ćwiczeń, aby pozostawać w dobrej formie. Pies mieszkający w domu z dobrze zabezpieczoną działką, po której mógłby swobodnie biegać, w zasadzie sam zapewni sobie odpowiednią dawkę ćwiczeń, choć oczywiście niezbędne jest częste wyprowadzanie psa na spacery.

Wychowanie

Chociaż dog kanaryjski jest generalnie posłusznym psem, bywa czasem uparty i może próbować dominować, dlatego musi być odpowiednio wychowywany. Niezbędna jest stosownie wczesna socjalizacja szczeniaka, gdyż pies ten może stać się nadmiernie agresywny w stosunku do każdej nieznanej mu osoby, gdy dorośnie. Poznawanie nowych ludzi, zwierząt i miejsc pomoże naszemu pupilowi stać się miłym i dość przyjaźnie nastawionym do otoczenia psem, bez uszczerbku na jego zdolności do obrony w sytuacji zagrożenia. Należy jednak unikać spuszczania psa ze smyczy w miejscach publicznych, oraz zawsze należy go kontrolować podczas kontaktów z innymi zwierzętami. Perro de Presa Canario wymaga silnego, doświadczonego i konsekwentnego w wychowaniu właściciela.
 
 
 
 
Zobacz też... 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »